Gamze Atmaca İlgezdi: 4924 Ittifak Kriterleri ve Mobbinge Küşade Uygulanış Şekli Hekimlik Mesleğinin Doğasına Muhalif Olup Mesleksel Zikıymet ile…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, Afiyet Bakanlığı’nın 27 bin kontratlı sağlık personeli istihdamının gerçeği yansıtmadığını, 22 bin çalışanın sözleşmesinin 31 Antrakt 2022’bile nakız edildiğini ve onlara melfuf olarak 5 bin yeni istihdam yapılacağına özen çekerek “AKP cümle birlikte kendisine yerinde ayrımsız hareketle 5 alıp 1 verecek” dedi. Sağlıkçıların kontratlı namına istihdam edilmesi kabul edilemez olduğunu tamlayan Akkuş İlgezdi, “4924 kesim kriterleri ve mobbinge berrak uygulanış şekli doktorluk mesleğinin doğasına ters olup mesleksel ömre bedel ile bağdaşmamaktadır” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Mebus Gamze Akkuş İlgezdi, Resmi Gazetede duyurulan 27 bin sözleşmeli sağlık personele kadro haberlerine ilişkin izah yaptı.

Mevcut kontratlı 22 bin keyif çalışanının sözleşmelerini fek yazar onlara ilave kendisine 5 bin istihdam daha yapılacağına özen çekici Akkuş İlgezdi, konuya ilgilendiren bugün yaptığı yazılmış açıklamada şunları rapor etti:

“22 BİN PERSONELİN SÖZLEŞMESİ YENİLENECEK VE 5 BİN YENİ SÖZLEŞMELİ ALINARAK 27 BİN SAĞLIKÇI İSTİHDAM ETTİK DİYECEKLER”

“Afiyet çalışanlarımız 12 Ocak’ta aynı günlüğüne gelişim salıverme kararı aldılar. Zira erk hekimlerimize ve esenlik çalışanlarımıza eksantrik reçete bırakmamaktadır. Hekimlerimiz ve keyif emekçilerimiz iktidarın beşaret diyerek sunduğu rastgele düzenlemenin altından hayalet kırıklığı çıkmasından daha çok bıktı, usandı. Serencam adına 4924 düzenlemesi, sağlıkçılarımızın gelişim tevdi sebeplerinden biridir. Bu düzenleme ile birçok kontratlı keyif çalışanımızın sözleşmesi feshedilmiştir. De bu bozma işlemi bile benzeri algı operasyonuyla iktidarın şovuna evrilmiştir. Sözleşmesi feshedilen 22 bin kontratlı esenlik personelimiz, 27 bin afiyet personeli istihdamı müjdesinin bir parçası haline getirilmiştir. Yani sözleşmesi feshedilen 22 bin personelin sözleşmesi yenilenecek ve yeni 5 bin keyif personeli bile kontratlı işe başlatılıp 27 bin kullanılmamış sağlıkçı istihdam ettik diyecekler. AKP mecmu birlikte namına uygun tıpkısı hareketle 5 alıp 1 verecek.

“4924 ANLAŞMA KRİTERLERİ VE MOBBİNGE AÇIK UYGULANIŞ ŞEKLİ HEKİMLİK MESLEĞİNİN DOĞASINA AYKIRI OLUP MESLEKİ SAYGINLIK İLE BAĞDAŞMAMAKTADIR”

Sözleşmesi halel edilenler beyninde bugüne kadar öge temininde rehavet çekildiği için sözleşmeli çalıştırılan bir nice hekimin sözleşmesi 31 Mesafe 2022 itibariyle sonlanacak ve sözleşmesi yenilenmeyecek. Bu geçim iptalleriyle bir nice meslektaşımız mağdur edildi. 4924 Sayılı ‘Eleman temininde gravite çekilen yerlerde kontratlı sağlık personeli çalıştırılması’ kanununda kastedilen yerlerde ekseriyetle DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) hekimlerin çalışmasına karşın bu kadrolardan DHY hekimlerin yararlanamaması adaletli değildir. 1’inci paye hekimlerine on paralık ekip verilmemiş, elan önceki ittifak kadrosunda olan 1’inci adım hekimlerimizin kadroları feshedilmiştir. Bugüne kadar kontratlı çalışmış ve anlaşma feshine hastalık olacak ayrımsız hatası idmansız meslektaşlarımız da barışma iptali ile karşılaşmıştır. Sağlıkçıların sözleşmeli adına istihdam edilmesi kabul edilemez. Bir kurumda tıpkı şartlarda ve tıpkısı işi işleyen bir nice meslektaşımız beyninde sözleşmeli gelmek ya birlikte olmamak sonucu adaletsizlikler oluşup bu boyut mesai barışını bozmaktadır. Bunun yanı sıra acil serviste müteharrik hekimlerimiz dahi bu grup dağılımında bulunmayan sayılmıştır. 4924 kavil kriterleri ve mobbinge örtüsüz uygulanış şekli doktorluk mesleğinin doğasına çap olup mesleksel giranbaha ile bağdaşmamaktadır.”

Share: