Finlandiya Başbakanı Marin: “İsveç ile bu arada NATO’ya katılmak istiyoruz”

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin, NATO ittifakına İsveç ile tıpkı zamanda iltihak söylemini yineledi.

Marin, Almanya’da 59. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Finlandiya’nın bir numara önceliğinin “mutlak” kalması olduğunu söyledi.

Finlandiya’nın NATO ittifakına İsveç ile tıpkı zamanda iltihak niyetini bildiren Marin, “İsveç ile alay malay katılmayı tercih ettiğimizi hem Türkiye’ye ve hem de Macaristan’a ilettik.” ifadesini kullandı.

Marin, “İsveç ile bu arada NATO’ya gelmek istiyoruz, tıpkı zamanda bu hoppadak dolgunca komşular ve ortaklar olduğumuz amacıyla değil, bunu tıpkısı zamanda kuzeyde NATO güvenlik planlaması amacıyla da istiyoruz.” dedi.

Küresel düzeni garanti altına almanın yegâne yolunun, Avrupa ve Batı’nın işlek olmasından geçtiğini savunan Marin, ülkesinin NATO’ya katılmasının “hazar ve asayiş” üzere olacağını kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’da tıpkısı savaş başlatacağının galiba olduğunu hatırlatan Marin, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı engelleme etmesinden bilahare arsıulusal tepkinin ehliyetli olmadığını akseptans ederek “Bu Putin’in, 2022’dahi dahi yeniden benzeri şeyin olacağını düşünmesine neden oldu.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’daki savaşın yalnız Avrupa’nın sorunu değil, dünyanın sorunu olduğunu belirten Marin, Batı’nın Ukrayna’nın kazanması amacıyla elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı.

24 Küçük Ay 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından Mayıs 2022’birlikte resmi olarak NATO’ya üyelik başvurusu işleyen İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi 30 ülkenin birlikte onayını gerektiren paydaşlık için Macaristan ve Türkiye’den henüz diploma almadı.