Finlandiya Başbakanı Marin: “İsveç ile beraber NATO’ya akmak istiyoruz”

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin, NATO ittifakına İsveç ile bir zamanda iltihak söylemini yineledi.

Marin, Almanya’da 59. Münih Düzenlilik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Finlandiya’nın bir numara önceliğinin “hür” kalması olduğunu söyledi.

Finlandiya’nın NATO ittifakına İsveç ile bir zamanda katılma niyetini bildiren Marin, “İsveç ile birlikte katılmayı tercih ettiğimizi hem Türkiye’ye ve hem dahi Macaristan’a ilettik.” ifadesini kullandı.

Marin, “İsveç ile bu arada NATO’ya akmak istiyoruz, tıpkı zamanda bu hoppadak dolgunca komşular ve şürekâ olduğumuz için değil, bunu benzeri zamanda kuzeyde NATO asayiş planlaması amacıyla birlikte istiyoruz.” dedi.

Küresel düzeni güvence altına almanın bir tane yolunun, Avrupa ve Batı’nın güçlü olmasından geçtiğini savunan Marin, ülkesinin NATO’ya katılmasının “hazar ve düzenlilik” üzere olacağını kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’da ayrımsız uğraş başlatacağının muhtemelen olduğunu hatırlatan Marin, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı engelleme etmesinden sonra uluslararası tepkinin tam olmadığını akseptans ederek “Bu Putin’in, 2022’dahi birlikte yeniden tıpkı şeyin olacağını düşünmesine illet oldu.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’daki savaşın sadece Avrupa’nın sorunu değil, dünyanın sorunu olduğunu belirten Marin, Batı’nın Ukrayna’nın kazanması için elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı.

24 Şubat 2022’birlikte başlayan Rusya-Ukrayna savaşının arkası sıra Mayıs 2022’da resmi namına NATO’ya üyelik başvurusu işleyen İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi 30 ülkenin üstelik onayını gerektiren katılım için Macaristan ve Türkiye’den elan diploma almadı.