Facebook’tan iPhone kullanıcılarına ihbarname: Sizi takip etmemize cevaz verin

Serencam dönemlerde WhatsApp için yayınladığı bakir gizlilik sözleşmesi ile gündeme mevrut Facebook, şimdilerde Apple’ın aldığı bakir kararlarla uğraş ediyor. Apple, henüz önce bile duyurduğu kullanılmamış aktiflik strateji kurallarını hayata geçirmeye başladı.

Yeni kurallar çerçevesince Apple’ın uygulama mağazası App Store ’birlikte kayran düzlük benzeri uygulama, iOS kullanıcılarının internet ortamındaki izlerini izlem edemeyecek.
Kullanıcı verilerini takip ederek hedeflenmiş reklam gösteren uygulamalar, kullanılmamış iOS kuralları gereği artık kullanıcılardan izin ahzetmek zorunda. Facebook, iOS kullanıcılarına ihbariye göndererek takip izni istemeye başladı. Facebook’un brifing mesajında, kişiye özel reklam gösterebilmek üzere kullanıcıların bu izni vermesi gerektiği belirtildi. Apple’ın getirdiği kullanılmamış ayaklık gereği, kullanıcıların bu bildirime münasebetsiz karşılık vermesi yerinde, Facebook bu kullanıcıları izleyemeyecek ve reklamlarda ferdî verileri kullanamayacak. Yıpranmamış gizlilik önlemlerinin birlikte ortamında yer aldığı iOS 14.5 sürümü, önümüzdeki aylarda desteklenen iPhone modelleri amacıyla kullanıma sunulacak. Facebook antrparantez, Apple vasıtasıyla iOS işletim sistemine getirilen gizlilik güncellemesi ile Facebook ’un reklam hedeflemesini bir numara çeyreğin böylecene hırçın etkilemesini beklediklerini açıklamıştı. Konuyla ilgilendiren adına Zuckerberg, “Apple, güncellemeyi kullanıcılarının yararına yaptığını söyleyebilir, fakat bu hareketleri banko kompetitif çıkarları ile örtüşüyor. Öngörülebilir gelecekte Facebook ve benzer başka firmalar bu güncellemeden etkilenecek.” ifadelerini kullandı.

Share: