Etibba amacıyla hastalara yersiz test, yanlış tanı ve tedaviyi sonlandıracak hologram sistemi

İstanbul Tıp Fakültesi ’nde Yavru Cerrahi Uzmanı Hekim Mürsel Haspulat aracılığıyla 2017 yılında aynı düşün adına ortaya artık ve tababet öğrencisi Süpürge Otu Karagöz ile gelişigüzel geliştirildi. Dizge gösterişsiz ama enerjik. Yapay zeka destekli sanal hamur gözlükleri ve hologram teknolojisini içre barındırıyor. Hastaya alarga engelleme edebilmenin beraberinde tıp öğrencilerinin mevhum rahatsız üstünde eğitim bilimi görebilecekleri proje, Türkiye Uygulayım Bilimi Festivali ’nde “Terbiye Teknolojileri” alanında Türkiye finalisti oldu. TRT Haber’bile yer düzlük habere göre; proje esasta pilotların terbiye gördükleri uçuş simülatörleri ile tıpkı mantığa erbap. Tıp öğrencileri mevhum gerçeklik ile holografik hastalar üstünde bu hep sebebiyle eğitim bilimi görebilecek. Sanal ortamda hastanın muayenesinden tıbbi müdahalelere büyüklüğünde seçenekler sunacak olan sistemin eksantrik yetenekleri üstelik var. Doktorlar amacıyla hastalara abes imtihan, hatalı tanılama ve tedaviyi sonlandıracak hologram sistemi – Video Proje, uzaktaki uzmanlara engelleme şansı dahi sunacak. Istikşaf yahut işler sırasında operasyonu tay tay arabası bilirkişi, uzaktaki meslektaşlarından arkalama alabilecek. Mesafeleri ortadan kaldıracak bu sistemi tasarlarken Mürsel Haspulat, yeterli repertuvar alamayan tıp öğrencilerinden yola çıkacak. “2015 ’te yaptığımız yıpranmamış mezun anketlerimizde gördük ki bakir mezun doktorların, yani zorunlu hizmete gidip insanları taharri eden doktorların kestirmece yüzdelik 60 ’ının kalp aksesi, göğüs ağrısı gibi evgin durumlarda kendilerini az hissettiğini saptadık. Bununla ait hangi yapabiliriz diye düşünmeye başladım.”
Doktor Haspulat ’ın aklına süssüz ama canlı olabilecek bu yöntem, katıldığı ayrımsız kongrede gelir: “2016 yılında katıldığım tıpkısı kongrede tıbbi hatalardan kontekst dünyada çok fazla insanın hayatını kaybettiğini gördüğümde aklımda canlanmaya başladı. Havacılık alanında bir uçak kazası olunca simülasyonlar önem kazandı amma tıp eğitiminde yeteri kadar kayran bulmamıştı. 2016-2017 yıllarında de artırılmış köken teknolojisi dünyaya gözene bazında eskimemiş çıkıyordu. Biz bile hologram hastalanmış üretelim tababet öğrencileri hologram sayrı üzerinde yetişek görsün, sonra sizi bizi muayene etsin şeklinde ayrımsız projeyle TÜBİTAK ’a başvurduk. Türkiye ’nin ilk arttırılmış ve karma töz laboratuvarını bir tıp fakültesinde yani İstanbul Tababet Fakültesi ’nde kurmuş olduk.”
Afiyet Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Bir Numara ’den projesine balaban destek düzlük Haspulat ’ın, Holocheck ile ilişkin balaban hayalleri var. “Amacımız buradaki hologram üzerinden verilecek müzahir eğitimlerle doktorları hastalara cebin henüz tam ve elan emniyetli aynı şekilde bakım verecek arkaç anlatmak. Bu herkes ayrıca tıbbi hataları, yersiz testleri, yanlış teşhis ve tedavileri engelleyecek bir düzenlilik sistemi yerine birlikte bakım edecek.” Iyileştiren Hologram, 2018 yılından beri İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nde seçimlik ders yerine müfredatta yer alıyor.