Eskişehir’de sarımsağın kilosu 20 liraya kadar düştü

Geçen yıllarda fiyatlarından kontekst yanına yaklaşılmayan ve bu nedenle takı yaşanan sarımsağın kilosunda muhteşem bire bir fiyat düşüşü gerçekleşti. Bu durumdan hem satıcılar, hem alıcılar kıvançlı. Umumi olarak bu sene yapılan satışlardan kıvançlı olduğunu belirten aksata esnafı Süleyman Delice, “Fiyatlar şu anda çokça mebzul gidiyor. Satışlarımız bile sonuç günlerde arttı. April ayında güre sarımsağın çıkacağı döneme kadar fiyatlarda korkulu bire bir artma olmayacağının garantisini verebiliriz” diye niteleyerek belirtti. 32 yıldır sarımsak satıcılığı yapan Delimsirek, sarımsak fiyatlarının düşmesinin stokçulukla müntesip olmadığını dile getirdi. Geçen yıl yapılan istihsal fazlasının karşılık düşüşünde arz majör faal olduğuna değinen Delice, “Evvelsi senelerde mahsul haddinden fazla düşüktü. Sarımsak üreticileri ve satıcıları ağırlık durumdaydı. Ara Sıra vatandaşlar sarımsak fiyatında yaşanan azalmadan ufuk yığılım yapıldığını iddia ediyor, ancak hakeza tıpkı özdek yaşanmadı. Talebin çokça olması ve fiyatların güzeşte senelerde faziletli olmasından belde bu sene üretim çok yapıldı.
Kilosu 80 liralık olduğu zamanlarda vatandaşlar sarımsağa yaklaşamıyordu. Demincek demeti 3 lira ile 10 lira ortada değişiyor.
İki kamer süresince süt fiyatlarına sadık kendisine sarımsak fiyatının etkileneceğini birlikte düşünmüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Share: