Esed rejimi kontrolündeki bölgelerde savsaklamak krizi

Suriye’da Beşşar Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde derinleşen akaryakıt krizine sınırlı kendisine ekmek fırınları da üretime durmak zorunda kaldı.

Terör örgütü PKK/ YPG’nin, işgalindeki sahalardan Esed rejimine petrol satışını durdurması ekmek krizine sebep oldu.

Rejim kontrolündeki canlı kent merkezlerinde hayatiyet gösteren fırınların şişman tıpkısı kısmı, akaryakıt yokluğu dolayısıyla üretime ara verdi.

Fırınların bütün yetenek çalışmaması halkın ekmeğe ulaşımını engellerken, haftada ayrımsız gün çalışan bazen fırınların önlerinde ise metrelerce pöçük oluşuyor.

Paket halinde satılan 7 Suriye ekmeği fırınlardan 3000 SL’ye (tahminî 9,5 TL) alınabilirken, karaborsada tıpkı paketteki ekmeğin fiyatı 2 katına büyüklüğünde çıkabiliyor.

AA ekibinin çektiği görüntülerde de Şam’daki ara sıra fırınların sadık olduğu ve açık olanların ise önündeki sıralar dikkati çekiyor.

Akaryakıt krizi

Uzun zamandır Esed rejiminin tuttuğu bölgelerde yaşanan akaryakıt krizi, kışın gelmesi ve PKK/YPG’nin işgalindeki sahalardan petrol satışını durdurmasının arkası sıra derinleşti.

Rejim, çözüm yerine açıklık 2022’dahi mahrukat fiyatlarına yaklaşık sayı farkı yüzdelik 20 remiks yapmıştı.

Rejimin hükümet başkanı Hüseyin Arnus, günce 200 bin varil petrol ihtiyaçları olduğunu fakat çıkardıkları petrolden bu ihtiyacın hoppadak yüzde 10’luk bölümünü karşılayabildiklerini ileri sürmüştü.

Share: