Enkazda kalanlara rüya olan Zonguldaklı madencilerin ıcığı cıcığı kente döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına bindi vermek için bölgeye giden maden işçilerinin hacısı hocası Zonguldak’a geldi.

Zelzele bölgesinde çalışan 3 bin 800 madenciden askeri uçakla kente dönen, aralarında madencilerin birlikte mühendis ve teknisyenlerin bile bulunduğu 100 kişilik ekip, Zonguldak Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

Karşılama sırasında, “Madenci varsa düş var”, “Umudu kazdılar, mucizeyi yaşattılar” ve “Kömür amacıyla değil, mal için geldik” yazılı dövizler açıldı.

Karşılamada, madencilerin familya ve yakınlarının yanında Vali Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Reisi Ömer Güzel Kayran, Çaycuma Kaymakamı Mehmet Hücre, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Miralay Cezmi Yalınkılıç, İl Itimat Müdürü Gönüllü Aktaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Umumi Müdürü Kazım Eroğlu ve Genel Beyaz Zehir İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kağan Yeşil bile düzlük aldı.

Öte yandan TTK Umum Müdür Yardımcısı Fazlı Uncu’yu, babası 87 yaşındaki Mehmet Ali Uncu çiçeklerle karşıladı.

“Madenciler milletin gönlünde çok değerli tıpkı düz edindi”

Vali Tutulmaz, burada yaptığı konuşmada, madencilerin büyük bire bir görevi başarıyla yerine getirdiğini söyledi.

Madencilerin milletin gönlünde çok kızıl bire bir yer edindiğini belirten Tutulmaz, şöyle devam etti:

“Her yerde sizden övgüyle bahsediliyor. Büyük bire bir kavim olduğumuzu hep bu arada gösterdik. Ülkemizin temas bölgesinden, değişik meslek gruplarından ister gönüllü gerekse heveskâr olarak kontrol istirdat faaliyetinde mevcut sistem zor durumda olan kardeşlerimizin yardımına koştu. Burada birlikte bizler bile şehir kendisine ağır sıklet aynı şekilde bu felakete reaksiyon vermeye çalıştık.”

Tutulmaz, 4 bine mümasil madencinin zaman itibarıyla kente dolaşma sağladıklarını, gelişigüzel yaralanma ve olumsuzlukla karşılaşmadan onları yeniden burada gördüklerine şükrettiklerini dile getirdi.

Konuşmanın peşi sıra Çaycuma Müftüsü Rıdvan Karataş, şükür duası etti.

Vali Tutulmaz ve beraberindekiler, daha sonda madenci ve aileleriyle hatırat fotoğrafı çektirdi.