Donald Trump’ın WeChat yasağı iPhone satışlarını vuracak

Verileri Çin hükümetiyle paylaştığı iddiasıyla bir süredir TiKTok’u menetmek amacıyla planlar işleyen ÇAKER Başkanı Donald Trump, şirketin KÖLE’deki haklarını satın almak amacıyla Microsoft’u görevlendirmişti. Geçtiğimiz günlerde Trump, ABD’li can yahut kuruluşların Çinli şirketlere ilişkin içtimai medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile değme gelişim yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı. Fakat önümüzdeki günlerde bu kararnamelerin yürürlüğe girmesi, ÇAKER’li iştirak Apple’ı kilolu zararlara uğratabilir.
Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun son raporuna göre WeChat yasağının yürürlüğe girmesi, iPhone satışlarında oylumlu sayılabilecek tıpkısı azalmaya hastalık olacak. WeChat, değme hangi kadar ülkemizde koskocaman olmasa birlikte Çin’de adeta günlük yaşamın tıpkısı parçası haline geldi. Kısaca 1 milyar Çinli, uygulamayı kullanarak dostça ediyor, iletişim sağlıyor ve ifa gerçekleştirip alışveriş yapabiliyor. Yeni araştırmaya göre Apple, söz konusu haram kapsamında WeChat uygulamasını App Store’dan kaldırırsa, Çin’deki iPhone satışlarının dörtte birinden fazlasını kaybedebilir.
Çin, Apple’ın yer balaban dirimsel kaynaklarından biri ve mecmu iPhone gönderilerinin kısaca yüzdelik 20’sini oluşturuyor. Bu nedenle WeChat’in MEMLUK’de yasaklanması, Apple’ın Çin’deki işlerini epey bozabilir. Öte yandan çözümleyici Kuo, bahis konusu yasağın arkası sıra yalnızca iPhone satışlarının düşmeyeceğini; bir zamanda AirPods, iPad, Apple Watch ve Mac gibi farklı Apple iz gruplarının dahi yüzde 15-25 oranında koca kaybı yaşayacağını aritmetik ediyor.
Share: