Diyarbakır’da resmî giysi alamayan öğrenci, okula alınmadı

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Üretimevi Mahallesi’nde kâin Yenişehir Şehitlik Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi’nde okuyan Şevval İnan, hafta başında okula gitti. Pazartesi günü okula revan Bayram Ayı İnan, sabahleyin İstiklal Marşı töreni bittikten bilahare sınıfına geçmek üzere okula girdi. Öğrenci İnan, bu sırada kendisini ayırt fail ekol müdürünün ‘formalılar hatır formasızlar dışarı’ diye onu ve bir nice öğrenciyi okuldan gönderdiğini söyledi. Baba Yakup İnan, kızına maddi imkanı olmadığı üzere kalıp alamadığını, kızının okulda olması müstelzim saatte eve gönderildiğini ve konuyla ilişkin okul yetkililerinin onları hiçbir şekilde bilgilendirmediğini rapor etti. 14 yaşındaki lise 2’inci dershane öğrencisi Şevval İnan, ”Pazartesi haset İstiklal Marşı töreninden bilahare müdür bizi formamız olmadığı üzere ve birçok arkadaşımı formasızlar dışarı diye niteleyerek hariç çıkarttı. Bu nitelik karşısında çokça üzüldüm eve gittim, durumumu babamla paylaştım. Babamın parası olmadığı üzere bana üniforma alamadı. 2 gündür okula gidemiyorum, derslerimden anlayışsız kaldım. Okuluma müracaat etmek istiyorum amma formam olmadığı amacıyla gidemiyorum.” diyerek konuştu. Diyarbakır’da resmî elbise alamayan öğrenci, okula alınmadı

Baba İnan, ”Değme sabahki kabil kızımı okula gönderdim, kestirmece aynı yahut iki saat sonraları gine vurdumduymaz geldi. Kızıma sebebini sorunca forması olmadığı amacıyla ekol müdürü vasıtasıyla okula alınmadığını söyledi, bunun üstüne okula geldim kendisiyle ahbaplık etmek üzere amma bulamadım. Bizi el duruma soktu, güçlükler süresince çocuklarımı okutmaya çalışırken müdürün bizi bu şekilde rencide yazar, durumumuzu bize gene hatırlaması bizi çok üzdü. Ego İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüm. Yetkililer böyle bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi. Ego yurttaş yerine yetkililerin duruma halk atmalarını istiyorum. Bu durumun Milli Terbiye’in, devletin bilgelik dahilinde olduğunu ve buna izin vereceklerine inanmıyorum, müdürün şahsileştirdiğini düşünüyorum. O süre içerisinde ego kızımı okulda biliyorum ama kızım okuldan çıkarılmış. Başına bire bir öz gelseydi sorumlusu kim olacaktı?” şeklinde konuştu.
Olayla ait okul yetkililerine ulaşılamazken, Yenişehir İlçe Milli Yetişek Müdürü Eyüp Tayyare ise konuyla ilgilendiren lüzumlu incelemeyi yapacaklarını dile getirdi.

Share: