Diyarbakır merkezdeki deri kentte 1100 sevimli ağırlanıyor

DİYARBAKIR’da depremde evleri hasarlı olan vatandaşlar üzere Büyükşehir Belediyesi eliyle parka kurulan 88 çadırda bin 100 birey yaşamını sürdürüyor. Kuaför, yemek ve hijyen malzemelerinin günlük olarak sağlandığı keçe kentte, ayrıca depremzedelere ruh bilimsel bindi de sağlanıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 binanın yıkıldığı Diyarbakır’da Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Park’ında Büyükşehir Belediyesi ve AFAD’ın koordinesinde 88 oba kuruldu. Evleri uymazlık gören bin 100 sevimli buraya yerleştirildi. Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla sabah kahvaltısı ile öğlen ve akşam ezanı yunak yemek koyulmak üzere değme aktarılma kestirmece 2 bin 500 şahsiyet aşındırmak dağıtılıyor. Antrparantez oba kentte bulunanlara hıfzıssıhha malzemesi ve ruh bilimsel bindi üstelik sağlanırken, kuaför hizmeti dahi veriliyor.

‘DEPREMZEDELERİN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR’Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Bölüm Müdürü ve Koşuyolu Keçe Site Koordinatörü Abdullah Melikoğlu, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılandığını tabir ederek, “İlk günden beri çadırlar kuruldu, ısıtıcılar, battaniyeler ve minderler dağıtıldı. Daha bilahare besin ihtiyaçlarını koordineli aynı şekilde dağıtmaya başladık. İlk günden beri ayrımsız grup oluşturduk, buradaki fahri arkadaşlarımız ile bu arada AFAD personeli arkadaşlarımız gerekseme listelerini belirliyor. Daha sonraları gruba atıyorlardı, ikinci takım çadırların gerekseme listelerini poşetleyip her çadıra ihtiyaçlarına bakarak teslimatı gerçekleştiriyorlar. Vatandaşlarımızın günce sulanmış mendil, çaput, azık ve bundan sonra sonuç suyu ile benzen ondan sonra çaça, yavru bezi üzere ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Milli Terbiye Bakanlığı tarafından psikoteknik çadırımız var. Orada çocuklara yetişek veriliyor ve oyunlar oynanıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’hangi vabeste Avrat Aile Daire Başkanlığı ekibimiz marifetiyle beş altı günden beri kuaför hizmeti sunuluyor. Biliyorsunuz dolgun alanlarda alelhusus müstevli hastalık durumu yaşanıyor. Onun önüne terhis etmek amacıyla tedbir amaçlı vatandaşlarımız orada o çadırda yülüme ediliyor, kuaför hizmeti sunuluyor” dedi.’EVLERİMİZE GİREMİYORUZ, DEĞME ŞEYİMİZİ KARŞILIYORLAR’

Mikriye Melodi, çadırda evleri hasar gördüğü için kaldıklarını belirterek, “Buraya geldik. Hepimize esbak olsun. Yemeklerimiz, ihtiyaçlarımız karşılanıyor burada. Evlerimize giremiyoruz, değme şeyimizi karşılıyorlar. Yemeğimiz geliyor, belediyeden rüfeka gelerek otağ çerge geziyorlar. Herkesin ne ihtiyacı var ise soruluyor, ihtiyaçları buradan gideriliyor” diye konuştu.