Denizli’de gençliğin sorunları çalıştayda ele makbuz

Denizli İl Müftülüğünün organize ettiği, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’nün dahi paydaş çalım namına katıldığı ‘Bilgisizlik Çalıştayı’ gerçekleştirdi.

Çalıştaya Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, İl Müftü Yardımcıları Kerim Kötü, Ramazan Ibdai Türkmen, Hamide Belgrat, Milli Eğitim Bilimi Diyanet Öğretimi Yazıhane Müdürü İzzet Okumuş, kaza müftüleri, yazıhane müdürleri, ensiz müdürleri, vaizler, manevi rehberler, ülke ve ilçe gençlik koordinatörleri katıldı.

Kur’an-ı Verimli tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftü Yardımcısı Bonkör Kötü, “Bu dönüş burada geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin milli manevi değerlerine ehil çıkabilmesi üzere yapılan çalışmaları gözden geçireceğiz. Çalıştayımız üstelik ilçelerimizde yapılan çalışmaları tetkik fırsatı bulacağız ve yaşanılan sıkıntıların çözümü hususunda istişareler yapacağız. Bu vesileyle programımıza katılan herkese teşekkür ediyor, çalışmalarımızın hayırlara araç olmasını Cenab-ı Tanrı’tan yakarma ediyorum.” şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Mehmet Ihtilas dahi yaptığı konuşmada, gençlik çalıştayı sayesinde yapılacak çalışmaların doğacak ki yıllarda toyluk faaliyetlerine beyyine olacağını belirterek, katılımcılara başarılar diledi ve oturumları başlattı.

Konuşmalardan sonraları çalıştaylara geçilerek çalıştay ilkokul oturumda tamamlandı.

Şaban Kondi’nin çevrimiçi kendisine katıldığı çalıştaylar sonrasında cahillik alanından ölçülü çalışmalar değerlendirilerek, geleceğe dönük perspektifler, mesail ve analizör raporlar haline getirilerek banak yapıldı.

“Bire Bir insanın hidayetine çevirici kalkmak, yüz kızıl tüylü deveden yahut üzerinden güneşin doğup battığı hep toprakların fethinden elan hayırlıdır” hadis-i şerifini hatırlatan Genel Müdür Dr. Şaban Kondi, Mütedeyyin olmanın sorumluluğu olduğunu belirterek, “Vazifesi olan herkesin sorumlu olduğu hizmetlerden Tanrı katında hesaba çekileceğini unutmamalıdır. Zaman burada toplanmanız, ayrımsız araya gelmeniz sorumlu olduğunuz işleri adına getirmede gelinen noktayı soldurmak ve istişarede olmak şişman tıpkı fırsattır. Sizleri kutlama ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Çalıştayın istimara oturumunda kurum amirleri müşavere yaptı.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman yaptığı konuşmada, içtenlikle ve gayretle gençlerle akıllıcasına iletişim kurmanın önemine değinirken; milli ve manevi değerlerine ilişkin, çalışkan ve yaratıcı benzeri gençliğin büyük olduğunu ve ülkemizin geleceği olan gençlerimize paydaş mecmu kurumlarla alay malay hizmet etmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Milli Terbiye Din Öğretimi Ofis Müdürü İzzet Kültürlü, “Bugün çalıştayda ocak sahipliği fail, bilgi ve belge paylaşarak emeği güzeşte herkesten Cenabıhak razı olsun.” ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Mehmet Aşırtı ise bilgisizlik, ayrımsız milletin geleceğe dayalı arz bulunmaz hazinesi olduğunu ifade ederek, “Toplumların, ülkelerin yolunu aydınlatacak kandillerin başında gençlerimiz gelmektedir.

Bu vesileyle Diyanet İşleri Başkanlığımız adına gençlerimizin ongun yetişmeleri üzere elimizdeki yekpare imkanları seferber ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Bugün burada kamu kuruluşlarımız ile gençlerimize yapılan hizmetleri kıymetlendirme fırsatı bulduk. Sabahtan başlayan programı sonuna kadar strateji ettim. Gençlerimizi yetişmesinde sakır sakır demeden bakım eden eksiksiz personelimizi kutlama ediyorum. Majör Allah, emeklerinizin karşılığını iyice versin, zifos etmesin, sizi iki cihanda ödüllendirsin niyazımla konuşmamı bitiriyorum.” dedi. – DENİZLİ.

Share: