Denizli haberleri! Denizli tarım sektörüne dev tıpkısı yatırım daha

Rustik kalkınma projelerini sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, ekincilik sektörünün vazgeçilmezi lisanslı depoculuk için işbirliği protokolü imzaladı. Çiftçinin ürünlerinin güvence altına alınarak, Denizli tarımına ve ekonomisine büyük yardım sağlayacak Denizli Tarz ve Çivril Lisanslı Depoculuk Tesisinin toplanmış kapasitesi 45 bin ton olacak.

Denizli’de hayata geçirdiği kırsal kalkınma projeleri ile yetiştirici ve çiftçilere desteğini sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi emsal bire bir çalışmaya henüz imza atıyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi bu çerçevede zirai üretimin gıdaya dönüşmesinde koca ayrımsız hamle olan, hububat, semirtilmiş çocuk ve bakliyat ürünlerinin sakıncasız ve dimdik koşullarda depolanarak şehir ve talih ekonomisine kazandırılması üzere inşa edilecek lisanslı depo yapımına ilgili işbirliği protokol imzaladı. Denizli Format Lisanslı Depoculuk Tesisi ve Çivril Lisanslı Depoculuk Tesisi yapımını içeren protokolün imza töreni Büyükşehir Belediyesinde yapıldı. İmza törenine Denizli Büyükşehir Belediye Reisi Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Ulu Vazıh ile beraberindekiler katıldı.

“Çiftçiler ürününün hemencek doğrudan idrak etmek zorunda kalmayacak”

Başbuğ Zolan, üretimin çokça bulunmaz olduğunu ancak ürünlerin korunmasının, gerekseme duyulduğunda kullanılmak amacıyla dosdoğru ve emin tıpkısı şekilde depolanmasının dahi haddinden fazla çok muhteşem olduğunu vurguladı. Lisanslı depoculuğun Türkiye’de degaje kuzuluk geldiğini anlatan Komutan Zolan, lisanslı depolardaki ürünlerin aktarım olmadan satışlarının gerçekleştirildiğini ve gerekseme duyulduğunda ise tüketiciye sunulduğunu kaydetti.

Çiftçinin ürünlerini tezce doğrudan takip etmek zorunda kalmaması, ürünlerin bozulmadan makul ortamlarda depolanması ve niteliğini kaybetmeden korunabilmesi üzere lisanslı depoculuğa ihtiyaç duyulduğunu ifade fail Komutan Zolan, şöyle konuştu:

“İnşallah Ticaret Borsamızla birlikte şehrimizde lisanslı depoculuğu hayata geçireceğiz. Denizli Büyükşehir Belediyesi adına maddi anlamda yapımına destek vereceğiz. Ambulans Mahallemizde ve Çivril ilçemizde lisanslı depo nesir edilecek. Allah’ım aynı an önce hizmete almayı şans eylesin. Şehrimize ve rençper kardeşlerimize, tarımla uğraşan bütün vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”

Lisanslı depoculuk Denizli’ye neler kazandıracak

Denizlili çiftçilerin ürünlerinin güvenli ve sağlıklı koşullarda depolanacağı, yapıt arzının sürdürülmesi ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla balaban öneme sahip Denizli Gestalt Lisanslı Depoculuk Tesisi kapasitesinin 25 bin titrem, Çivril Lisanslı Depoculuk Tesisi kapasitesinin ise 20 bin ton görünmek üzere mecmu kapasitenin 45 bin titrem olacağı kaydedildi. Ekincilik ürünlerinin ilmî yöntemlerle, dosdoğru bire bir şekilde, teferruatlı müddet depolanmasını sağlayıcı sistemin Denizli’ye kazandıracakları ise şöyle açıklandı: “Hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki sunma yığılması dolayısıyla oluşan kıymet düşüşlerinin önüne geçerek çiftçilerin artık kazanç elde etmesini sağlayacak. Finansman sıkıntısı calip çiftçilerin ve ticaretini eden epey esnafın lisanslı depolara verdikleri ürünleri karşılığında aldıkları ürün senetleri aracılığıyla bankalardan itimat ve finansman elde etmesini sağlayacak. Tarım ürünleri ticaretinin herkesçe akseptans gören standartları sınırlı ürünler üzerinden yapılması, birinci sınıf üretimi isteklendirme edecek, emin tıpkı piyasanın oluşturulmasını sağlayacak.” – DENİZLİ