Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Türkiye salgına rağmen envestisman amacıyla çekim merkezi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde planlı 5 ’inci Yatırım Ortamını İyileştirme Eş Güdüm Kurulu (YÖİKK) Toplantısı ’na riyaset etti. Okay, asamble olarak tüm paydaşlarla gelişigüzel Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla “akıllıca tanımlanmış” ve “akıbet odaklı” reformların birer birer hayata geçirildiğini belirtti. İş dünyasından isimlere seslenme eden Oktay, “Türkiye’bile yatırımın, istihdamın ve inovasyonun geliştirilmesine katkılar sağlayıcı YOİKK, içre bulunduğumuz salgın şartlarında çok henüz fazla önem kazanmıştır.” ifadelerini kullandı. Oktay, salgın dönemdeki global tedbir zincirleri işlemez kuzuluk gelirken Türkiye ’nin, üretim ve geri hizmet avantajıyla zait yönde ayrıştığını belirtti. “3 kıtayı birleştiren mühim konumumuz yardımıyla müstevli öncesi dönemde bir tane merkezli ve Asya ağırlıklı üretim ağına Türkiye kendisine hayatiyetli benzeri mütenavip oluşturmuş durumdayız.” sözlerini kaydeden Oktay, “Zıt küresel hesaplı iklime rağmen 2020 yılını büyümeyle kapattık. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz yüzdelik 1,8 ’lik nema oranı ile G20 ülkeleri içerisinde ikinci sırasında yer aldık.” ifadelerini kullandı.İhracatımız Cumhuriyet tarihimizde rekora imza atarak yıllık bazda 212,2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Böylecene mutedil vadeli hedefimiz olan 211 bilyon dolar hedefimizin dahi konusunda çıkma oluyoruz sene sonu bakımından da bu performansı sergilemeyi umu ediyoruz. Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay: Türkiye salgına karşın yatırım için cazibe merkezi
Cumhurbaşkanımız liderliğinde sürdürdüğümüz ıslah gündemimiz kapsamında Tutum Tashih Paketimizi açıklamıştık. Bu kapsamda kurulan Tutum Koordinasyon Kurulunun geçmiş toplantısını gerçekleştirdik. YOİKK gündemimizde eylem planına bağladığımız icraat neticesinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) vasıtasıyla yayımlanan 2021 Toptan Yenilik Endeksi’nde ülkemiz, 10 basamaklık bire bir düzelme göstererek 132 mevki arasında 41’inci sıraya yükselmiştir. Bu başarının sağlanmasında Uran ve Teknoloji Bakanlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisimiz ilkin koyulmak amacıyla himmet veren herkese teşekkür ediyorum.
Yatırım ortamını iyileştirmeye çevrilmiş attığımız adımlar ile Türkiye, salgına karşın yatırım amacıyla aynı cazibe merkezi, yatırımcı için ise emin bir liman olmayı sürdürecektir. Arsıulusal yatırımcıların ülkemizde güvenle envestisman yapmaları üzere mukteza kanuncu düzenlemeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bu yılki YOİKK Eylem Planı’nda hem amme ve hem birlikte özel sektör temsilcisi kuruluşlarımızın görüşleri doğrultusunda oluşturulan ve yatırımcılarımızın yaşadıkları sorunlara çözüm sağlayacak konular kayran almaktadır. 2021 YOİKK Eylem Planı kapsamında oluşturulan 7 mücahede grubunca 19 eylem izlem edilmekte olup bazılarında şimdiden akıbet alınmıştır.”
Oktay, müstevli şartlarında ihtiyaç duyulan ve hür teşebbüs temsilcileri aracılığıyla yavaş şekilde murat edilen alarga emek mevzuatının mart ayında yürürlüğe girdiğini hatırlattı.Bir değişik büyük kadem sektörel yatırım süreçlerinin sadeleştirilmesi alanında mamul ve 8 sektörde bu alanda yapılabilecek adımları içeren tıpkısı emek hazırlanmıştır. Bu seneki eylem planımızda ülkemizdeki makine envanterine ilgilendiren benzeri içindekiler hazırlanması, yatırımların çabuk ve henüz öngörülebilir bir şekilde sonuçlandırılmasına yönelik yeni ayrımsız yatırım strateji modelinin oluşturulması ve motorlu araçlar mevzuatında SUTAŞ mevzuatına birlik uyumun sağlanmasına müteveccih majör hedeflerimiz var. YOİKK Gösteri Planı kapsamında atılan ve atılacak adımlar, malumat merkezi sektörünün geliştirilmesi ve vukuf aktarımı konusu, aut ticaret işlemlerinde maliyet ve muamelat süreçlerinin azaltılması, ülkemizde teknoloji standartlarının belirlenme süreçleri ile uluslararası ölçün ihya kuruluşlarında Türk hisse senedi dünyasının kumar gücünün artırılması gibi balaban başlıklar yer almaktadır. Salgına karşın kesintiye uğramadan yürüttüğümüz çalışmalar, YOİKK’deki eş ve yapıcı mücahede kültürünün önümüzdeki dönemde üstelik güçlenerek süreceğini teyit etmiştir. Asamble çalışmalarımız ile yatırımcılarımızın önünden her türlü engeli kaldırarak istihdamın, ekleme değerin ve ihracatın artmasına, yenilikçi ve girişimci bir yatırım ikliminin yeşermesine müteveccih bütün birlikte mücahede gider etmeye bitmeme edeceğiz. Dünyanın dört bir yanından elan aşkın yatırımı ülkemize gidermek için Türkiye yerine biz hazırız. Yeni fırsatlarla, salgın sonrası dünya ekonomisinde yerimizi almaya hazırlıklıyız. İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini genişlik örgen dökmek amacıyla yer dostu adımları cesaretle atmaktayız ve Paris Anlaşması’nın resmi onaylama sürecini birlikte başlatmış durumdayız. Yeşil ekonomide ve yeşil kalkınma çağındaki yerimizi birlikte alıyoruz. Attığımız adımlarla hem ülkemizdeki kâin teferruatlı vadeli aut yatırımların elan de büyümesini hem bile yeni aut yatırımların Türkiye ’yi arz bol şekilde değerlendirmesini gönül ediyoruz.Toplantıya Himmet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Âlim, Yer ve Kentçilik Bakanı Garaz Kurum, Kaynak ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Cumhurbaşkanlığı Envestisman Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ve Sayısal Dönüşüm Ofisi Başkanı Uca Taha Çalıştırıcı ile ilgilendiren kurum ve kuruluşların dal dozaj temsilcileri paydaşlık sağladı.
.