CRR Uluslararası Barok Saz Festivali Başlıyor

CRR Uluslararası Barok Müzik Festivali, 13 April, saat 17.00 ’birlikte fuaye alanında ücretsiz kendisine gerçekleşecek Otto Barok konseri ile başlayacak. Topluluk dinleyenleri, antik enstrümanlar ile 1200 ’lü yıllara uzanan müzikal tıpkısı yolculuğa çıkararak. “Müziğin Esrarengiz Yolculuğu” başlıklı konserde; opera şarkıları, İrlanda, İskoçya, İspanya, İngiltere üzere medeniyetlerin antik formdaki müzikleri ve sefarad şarkıları seslendirilecek. Orkestra şefi Orhan Avcı önderliğinde kurulan topluluğun yapısında; yay, viyola, viyolonsel, klâsik çalgıların beraberinde viola de gamba, oyun ebesi, çembalo, org, arşlut kabilinden antik formdaki enstrümanlar bulunuyor. Festivalin evvel akşamında ise Grammy ve Gramophone kadar prestijli ödüllere sahip Accademia Bizantina konser verecek. Barok üslubu tek eklenmiş, tarh ve tahvil olmadan, sakat enstrümanların seslerine binaen araştıran arsıulusal üne eş orkestra, barok müziğin pop ismi A. Vivaldi ’nin eserlerini icra edecek.Konser saat 21.00 ’üstelik başlayacak.
Festivalin üçüncü gününde CRR Fuayesi ’nde sanatseverleri “Shakespeare ve Saz” başlıklı Shakespeare ’mağara farklı baziçe ve sonelerinden metinlerarası kesyap yöntemiyle hazırlanmış performans karşılayacak. Soprano Ötürük Şaul, piyes performansıyla Ayşe Lebriz Berken, viola dahi gamba enstrümanıyla Bülent Oral ve archlute ile Diego Leveric sahnede olacak.
Viyana ’nın geçmiş kahvesinin hikâyesi Yeniçerilerin Viyana kuşatması sonrası geride bıraktıkları ayrımsız kahve çuvalı ile başlıyor. Kahvenin “Türklerin içeceği” yerine benimsendiği dönemde Türklerin Avrupa ’yı etkilediği ayrımsız başka umde ise müzikti. 15 Nisan akşamı, Les Essences ’in vereceği “Kahvenin Avrupa Yolculuğu” başlıklı konserde, Türk etkisiyle ortaya çıkan mutat müzik eserleri seslendirilecek. Festivalin son haset olan 18 Nisan Pazartesi akşamı ise; ünlü İtalyan raks topluluğu Spellbound Contemporary Ballet izleyenleri Vivaldi ’nin evrenine aşırı tıpkısı yolculuğa çıkaracak. “Vivaldiana” başlıklı raks gösterisi, Vivaldi’nin isyancı ve alışılmamış kişiliğinin baştan yorumlanması fikrinden oluşuk. Koreograf Mauro Astolfi, Vivaldi’nin yaşamı süresince barok müziği baştan buluş ika yeteneğini harekete çevirmiş ve sarsıcı tıpkısı performans ortaya çıkma.
Share: