Çocuklarda kriz toplumsal fobi nedeni

Tıpkısı öğrencinin öğretmeni soru sorduğunda karşılık verecek cesareti bulamaması, çocukların odalarından çıkmayıp sonsuz yalnız olmayı yeğleme etmesi ya birlikte ebeveynler dışında kimse ile iletişim kuramaması toplumsal fobiye bel ediyor benzer. Memorial Hizmet Hastanesi Ruh Bilimi Bölümü’nden Kankızıl. Ruh Bilimci Sevi Yurtseven, çocuklarda toplumsal fobinin ileriki yıllarda posta açabileceği sorunlara dikkat çekti ve esas babalara önerilerde bulundu. Çekingenlik mi toplumsal fobi mi?
Sosyal fobi, içtimai ortamlarda, hele takat sınırı müstelzim durumlarda kişinin aşağılanıp utandırılacağı korkusunu duyması durumudur. Daha hafif formu, kişinin ürkmek uyandıran ortamdan uzaklaşması şeklindedir. Yavaş vakalarda ise toplumsal yalnızlık ve elektrik görülmektedir. Bu nitelik nefis özelliği kabilinden algılanmaktadır; fakat koskocaman anksiyete bozukluğunun ayrımsız formudur. Başkalarının uğrunda maskara duruma sukut içtimai fobisi olan kişilerin bildirme ana korkusudur. Bebekte yabancılara alın gocunmak 4-9 aylar civarında başlar, 2 yaşa akıllıcasına sonuç bulur. Bu, muhtemel tıpkısı süreçtir. Eğer utangaçlık ve çekingenlik durumu çocuğun günlük yaşantısını etkiliyor, yapması gereken davranışları yapmasını engelliyor ve arkadaşları ile iletişimden uzaklaştırıyorsa sosyal fobiden temas etmek uygun olmaktadır.Ana ve ağababa bile bozum durumu varsa, çocuk da ilişki ihdas şeklini sülale eliyle edindiğinden utangaç olma ihtimali artar. Hele 0-1 yaş döneminde ebeveyni ile zinde bire bir bağ oluşmamış çocuklarda mahcupluk henüz sık görülebilir. 1-3 gözyaşı arası özerklik dönemidir. Bu dönemde çocukta bağımlı tıpkı bina geliştirebilir ve sıngın, çok eğlenceli ve mahalle muhtarı sıfır bir ıra ortaya çıkabilir. Özellikle 3-6 gözyaşı arası merak ve girişimcilik dönemidir. Bu süreçte çocuk eleştirilir ve bastırılırsa utanç duygusu gelişir.
Hele ilk yıllarda sosyal ortama çok alıştırılmayan çocuklarda diğer insanlarla iletişime geçişte problemler yaşanabilir. 6-12 gözyaşı toplumsallaşma dönemidir. Okul çağı ile rollere uyum birlikte söz konusu peki. Hele çocuğun ebeveyn, arkadaşlar, öğretmen marifetiyle aksi şekilde eleştirilmesi, öz özelliklerinden çok ümit sahibi olunması, sükse ve başarısızlığın çok yöre plana çıkarılması çocukta beğenilmeme endişesi yaratabilir. Burada genişlik makro nokta, ebeveynin çocuğa hiçbir dönemde sevimsiz ve reddedici davranmamasıdır. Bu türlü durumlar, sosyal korkulara ve kaçınmaya etmen olanaklı.Korku verici uyaranlarla karşılaşan dallar, yaşadıkları sıkıntıyı yekpare olarak
adlandıramayabilirler. Bu nedenle mütenevvi dışavurumlarla tartı yaşadıklarını büyüklere hissettirirler. Anksiyete, ağlama, anlaşmazlık gösterme, donakalma, anneye, babaya ya bile çekinmezlik duydukları herhangi birine sıkıca sarılma çocukların gösterdiği davranışlardan bazılarıdır. değme hastalıktan, iyileştiren ilacın taraf etkilerinden şüphelenilmeyen ve şikayetlerin 6 aydan çok sürdüğü durumlarda çocuğun toplumsal yılgı yaşıyor olabileceği ayn önünde bulundurulmalıdır. Fizyolojik belirtiler ise; önsezi atım hızının artması, solunumun hızlanması, ellerde titreyiş, terleme, kızarma, göden bulantısı, uykuya plonjon süresinin uzaması mümkün. Sosyal fobi hararetli hastaların bununla birlikte başka aynı bando rahatsızlıklar göstermeleri mümkündür. değme şuurluluk evet de obje fobisi, ürkü akış, obsesif kompulsif fesat, major ruhsal çöküntü, çılgın etil alkol evet birlikte madde kullanımı ve bağımlılık bunlardan bazılarıdır.
Sosyal fobisi olan kişilerde kekelik görülebilir, ayrıca kekemelikle beraber toplumsal yılgı pekişir ve döngü teşekkül riski vardır.Tedavi şekli kararlaştırılırken hastanın şahsi özellikleri dikkate alınır.
Hasta korktuğu içtimai aktiviteleri yapması amacıyla cesaretlendirilir, maruz terk terapisi uygulanabilir. Çocuklarda baziçe ile beraber konu üstünde hakimiyet kazandırılmaya çalışılır. Asıl ve babaya davranış özellikleri tavsiyeleri verilir..
Share: