Civar hazırlıklar tamamlandı, Adana’da 2 noktada daha yer yağı kuyusu esasen açılıyor

Ön hazırlıklar tamamlandı, Adana’üstelik 2 noktada daha yer yağı kuyusu tekrar açılıyor

İmamoğlu ilçesinde 1948 yılında açılıp, sonrasında mülga petrol kuyuları üzere yeniden bölgede taharri ve araştırı çalışmalarına başlanması hesabına dolay hazırlıklar tamamlandı

ADANA Adana’nın İmamoğlu ilçesinde 1948 yılında açılan, fakat sonrasında mülga yer yağı kuyuları amacıyla bölgede yeniden arama ve istikşaf çalışmalarının başlaması yerine ön hazırlıklar tamamlandı.

İmamoğlu ilçesine kapalı Ağzıkaraca Mahallesi’nde, Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı tarafından 1948 yılında ‘Petrol yok’ diyerek mülga 2 bölgede düzentileme yapılması kararlaştırıldı. Bunun üstüne kuyu ve muayene borularının gelişmemiş süre ortamında baştan çalışkan kuzuluk gelmesi amacıyla tevessül verildi. Bölgedeki petrol arama tarama faaliyetlerinin çözümleme çalışması tamamlanarak dayanak noktası hazırlıkları yapıldı. Muayene makinasının beklendiğini nâkil Ağzıkaraca Mahallesi Muhtarı Mehmet Erbaşlı da TPO GAZİ 1 kuyusunda arama çalışmalarına başlanacağını, 1948 yılında petrol kâin ama sonrasında mülga ikinci kuyu içre düzentileme yapılacağını kaydetti.

“‘Yok’ diye niteleyerek kapatıp gitmişler”

Daha evvel mahallelerine mail Ceyhan sınırında olan tetkik kuyusundan petrol çıkarıldığına dikkat çekici Kocabaşı Mehmet Erbaşlı, “Bizim buraya dahi iştirak geldi tüm bölgede tarama çalışması yaptı. Neticede burayı belirleme ettiler; altyapısı hazırlandı, demincek taharri bekliyoruz. Atalarımızın söylediği, 1948 yılında Amerikalıların petrol aradığını biliyoruz. O ant ‘Yok’ diye kapatıp gitmişler. Atalarımız o dolaşma sâdır maddeyi çakmakla yakınca yandığını bize söylerlerdi. Tetkik amacıyla havuzlar kuruldu. 6 yıl öncesine büyüklüğünde tarlada kuyuda kabak petrol vardı. Biri düşer diye toprak sahibi toprakla kapattı. İnşallah petrol yarar ve köyümüz mahallemiz gelişir büyüklük ekonomisine geleceğe ulama evet” dedi.

Amerikalılar eliyle açılan ve sonrasında mülga kuyunun bulunduğu ikinci alanın şuan buğday tarlası olduğunu gösteren Muhtar Erbaşlı, “Şu dakika kuyunun olduğu yerde farkındaysanız buğday mukavemetli yetişmiyor. Burada bulunan borazan uzunluğu 2 bin 400 metre olarak biliyoruz. 5 altı sene öncesine kadar bu doldurulan havuz içre karasakız görünümüne kaba yer yağı vardı. Şimdi baştan burası gene araştırılacak. Taharri borusu burada duruyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: