Çin’in önce Mars yolculuğu başladı

Sonuç yıllarda uzay yarışında ön plana çıkmaya devam fail ve 2022 yılında öz feza istasyonunu kurmayı planlayan Çin, Tianwen-1 görevi kapsamında ilk defa Mars’a açacak gönderiyor. söz konusu Merih aracını taşıyan  Long March-5 Y4 (Etraflı Gidiş) roketi, Çin’in Hainan Eyaletindeki Wenchang Gök Ara Bulucu Fırlatma Sitesi’nden kudretli bir şekilde fırlatıldı. Projeyle bir adı taşına Tianwen-1 aracı, yaklaşık yedi kamer sonraları Gücük Ay 2021’bile Mars’ın yerçekimi alanına ulaşacak. Tahminî ilkokul ton ağırlığında olan Tianwen-1 Mars uzlaştırıcı, bir zamanda Çin’in uzaya gönderdiği genişlik ağır araç olma özelliğini taşıyor.
Çin’in Merih görevinde, feza aracının ilk Merih yörüngesine sokulması, peşi sıra değerli gezegene baş aşağı yapması ve Mars yüzeyinde incelemeler yapacak epey his aracını yüzeye bırakması hedefleniyor. Sezinleme uzlaştırıcı; Mars’ın yüzeyini ve atmosferini çözümleme edecek, fotoğraflar çekecek, haritalar çıkaracak ve bir zamanlar Mars’ta hayat bulunup bulunmadığına dair bulgulara ulaşmaya çalışacak.
Merih ve Dünya arasındaki asgari küşayiş kısaca 55 milyon kilometredir ve iki seyyare yalnız 26 ayda bir en mail konumuna sağlık. Bu nedenle Mars’a çevirici fırlatmak isteyen ülkeler. bu yıl temmuz ve ağustos ayında araçlarını yollamak zorunda. Merih’a gezi bu ay Çin’in yanında Bir Fellah Emirlikleri (BAE) ve Amerika Birleşik Devletleri’nin birlikte gündeminde. BAE, Merih’a önce insansız keşif uçuşunu geçtiğimiz günlerde doğrusu başlatmıştı. NASA’nın Merih’a göndereceği irfan aracının ise 30 Temmuz’da fırlatılması bekleniyor.
Share: