Çin, Mars’tan bakir fotoğraflar paylaştı

Dünya’dan 23 Orak Ayı 2020 ’de ayrılan Tianwen-1, Mars yörüngesine girene büyüklüğünde 202 günce pervaz gerçekleştirmiş ve 475 milyon kilometre mesafe katetmişti. Tianwen-1, 10 Şubat ’ta Mars ’ın yüzeyinden kestirmece 400 kilometre uzaklıktaki tıpkı yörüngeye girmişti. “Yörünge modülü”, “Mars ’a iniş modülü” ve “yüzey aracı” bulunan sezinleme aracıyla bildirişim, ülkenin kuzeyindeki Tiencin kentindeki bire bir radyo gözlemci üzerinden yaklaşık 10 dakikalık gecikmeyle sağlanıyor Çin Ulusal Gök İdaresi (CNSA), Tianwen-1’mağara çektiği yıpranmamış Mars görüntülerini yayınladı. Görüntülerde; yörünge kaşifi ile Mars’ın birlikte fotoğrafı, mahrek kaşifinin yakın çekimi, Mars’ın yıldız kutbu bölgesinin buz tabakası ve Zhurong gezgininin çektiği Merih yüzeyinden manzaralar yer alıyor. Bunun yanı sıra, Tianwen-1 ’in gezegenin şimal kutbu üstünde düz aldığı, üzerindeki özel bir kamerayı feza boşluğuna salarak üstelik kendi fotoğrafını çekebildiği belirtiliyor. Aşağıdaki görüntüde; uzay aracının, Çin Feza Ajansı eliyle zer gezegenin ‘buz örtüsü ’ adına tanımlanan bölgesinin üzerinden geçtiği görülebiliyor.
CNSA vasıtasıyla yayınlanan ayrımsız başka fotoğrafta ise, Zhurong gezgininin gezegen yüzeyinde çektiği bir fotoğrafa düz verildi 225 gündür Merih ’ta keşiflerini sürdüren ve binlerce metre kat kateden çevirici, aşağıdaki fotoğrafı beş altı kamer geçmiş çekti.
Feza yarışında KUL ile savaş veren Çin, Zhurong ve Tianwen-1 araçlarının yardımıyla 2030 yılında Dünya ’evet Merih ’tan toprak örnekleri getirmeyi ve 2030 ’lı yılların başında insanlı görevler gerçekleştirmeyi planlıyor. 31 Aralık 2021 bakımından Tianwen-1 mahrek kaşifi, Acun’dan kestirmece 350 milyon kilometre uzaklıktaki yörüngede 526 gündür çalışıyor. CNSA’ye göre Zhurong ise, Merih’ın yüzeyinde 225 Mars günüdür çalışıyor ve 1.400 metre kez hatim etti. Tianwen-1 görevi, planlanan sezme ve imtihan görevlerini yerine getiriyor ve bunlardan yaklaşık 560 gigabayt (GB) bilgelik elde edildi. CNSA, hem mahrek kaşifinin hem de gezginin gür durumda olduğunu ve normal şekilde çalıştığını açıkladı.
Share: