CHP’li 11 Büyükşehir Uray Başkanından Eş Açıklama: “İktidar; Siyasi Mücadelesini Yiğitçe Tahsis Etmek Adına Yarışa Avans Kendisine Başlamak…

Bilgi: EMRE SERCAN İKE – Almaç: FATİH NAZIM EFE

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, Konya’birlikte toplandı. 11 büyükşehir şehremaneti başkanının altına imza attığı serencam bildirgesini CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun okudu. Büyükşehir Belediye Başkanları, “Galiba ki iktidar, 2023 Umumi Seçimlerinde politik mücadelesini mertçe boşaltmak yerine, yarışa ‘avans’ alarak iletilmek istemektedir. Şüphesiz bu, seçimleri kaybedecek olmalarından dolayı duydukları paniğin ve telaşın tezahürüdür. Fakat bu çabaları inatçı tepmiş, kavim; iradesine Saraçhane’birlikte liderleriyle sahip çıkacağını göstermiştir… Devleti nüfuz hırslarıyla öz aygıtına çeviren, ülkeyi despotik benzeri karanlığa kovmak isteyenlere davet etmek isteriz: Budun kendi iradesine sahip çıkma, kendisine bıkılmayan güç vehmedenlere sandıkta tarihi bire bir öğüt verecektir” açıklamasını yaptı.

CHP’li 11 büyükşehir şehremini, bugün Konya’bile toplandı. Toplantının peşi sıra uray başkanları, eş tıpkısı açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Pahal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükşehir Belediye Başkanı, Aydın Büyükşehir Belediye Reisi Özlem Çerçioğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Kırat Albayrak, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün ve Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen’in imzasıyla, yazılmış yerine birlikte yayınlanan kuma açıklamayı, Konya’da; CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun okudu.

“İSTERDİK Kİ, İLİN YÖNETİCİLERİ BURADA OLSUN”

Torun, “İsterdik ki, esasta; bazen yöneticilerimiz da burada olsun, ilin yöneticileri.

Her şeyiyle kusursuz birkaç periyot geçirdik. Iyice bile bir güruh gerçekleştirdik. Başkanlarımız, sorunlarını tartıştılar, önerilerini ortaya koydular” dedikten sonradan, şehremaneti başkanları toplantısının son bildirgesini şu sözlerle aktardı:

” Türkiye’nin sunu iri 11 kentinin Büyükşehir Uray Başkanları namına, 39. buluşmamızı bu misil Konya’bile gerçekleştirdik. Hoşgörüyü, herkese ve rastgele fikre vazıh olmayı, toleransı Anadolu coğrafyasına aktif, Mevlana Celaleddin Rumi’nin kentinde, vuslatın 749. yıldönümünde, Konya’üstelik çalışmamızı tamamlamaktan sonuç paye memnunuz.

“TÜRKİYE DEMOKRASİSİN BEKASINA BİR SALDIRIDIR”

Bugün zahir gündemimizin yegane maddesi, erk eliyle yönlendirildiği çokça zahir olan hüküm kararlarının ülkede yarattığı tedirginlik ve kaostu. İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi’mız Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 kamer 15 günlük dam ve siyasi haram cezası bunun son ve genişlik kırıcı örneklerinden biridir. İktidar mensuplarının hem Türkiye hem birlikte dünyada reaksiyon calip bu anti-demokratik kararı savunması ve adeta art mahkemelere, kararın onanmasına dayalı iletişim araçları üzerinden mesajlar vermesi olayın vahametini ortaya koymaktadır.

Mevcut rejiminin vesayetçi önem mekanizmasıyla saldırısı Türkiye demokrasisin bekasına aynı saldırıdır.

Topluma, toplumun berceste hakkına konsept kuran tıpkısı şantajdır. Bu şantaja üzeri eğersek ülkemizi ferasetsiz dönülmez benzeri karanlığa taşıyacaklar. Bu şantajı akseptans etmeyeceğiz, üzeri eğmeyeceğiz.

“PANİĞİN VE TELAŞIN TEZAHÜRÜDÜR”

Anlaşılan ki kudret, 2023 Genel Seçimlerinde siyasi mücadelesini yiğitçe yapmak namına, yarışa ‘avans’ alarak gidermek istemektedir. Nasıl bu, seçimleri kaybedecek olmalarından çevre duydukları paniğin ve telaşın tezahürüdür. Ancak bu çabaları hırçın tepmiş, ulus; iradesine Saraçhane’bile liderleriyle eş çıkacağını göstermiştir.

“MİLLET; KENDİSİNE SINIRSIZ YOĞUN VEHMEDENLERE SANDIKTA TARİHİ BİR ÖĞÜT VERECEKTİR”

Hoşgörünün merkezi Konya’dan benzeri öğün daha; devleti kudret hırslarıyla öz aygıtına çeviren, ülkeyi despotça tıpkısı karanlığa çalmak isteyenlere çığırmak isteriz:

Eskiden milletimizin demokratik iradesini sekteye uğratmayı amaçlayan bir nice hukuksuzluk ve bir nice anti-demokratik müdahale gerçekleşti. Bugüne büyüklüğünde muktedirlerin kendilerine vehmettikleri sınırsız güçle siyaseti tasarım etme çabaları seçme ahit milletimizin vicdanına çarparak bertaraf oldu.

Bu değişmeyen bile Türkiye’yi rotasından çeviremeyecektir.

Milletimizin ferasetine, basiretine, vicdanına, irfanına güvenimiz tamdır. Budun kişi iradesine cemaat çıkacak, namına sınırsız ağır vehmedenlere sandıkta tarihi ayrımsız ibret verecektir.

Hatırlatmak isteriz ki bizler 1980 darbesinde kapatılmış, mallarına halk konmuş, yöneticileri yargılanmış, gençleri ezinç görmüş ama iradesini asla teslim etmemiş; seçkin darbeden, saldırıdan küllerinden yeniden doğarak yükselen Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin evlatlarıyız.  Bizler, bu kudret döneminde suikast girişimlerine, linçlere, saldırılara yakalanmış ancak yılmamış, tasdik idmansız, boyun eğmemiş; dirayetle, basiretle Kavim İttifakının mimarı olmuş, el erki cephesini genişletmiş, Altılı Masada balaban tıpkı Türkiye İttifakı kurmuş Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde güzel Şehremaneti Başkanlarıyız.

“BU YOLCULUKTA, UMUMI BAŞKANIMIZ SAYIN EKSIKSIZLIK KILIÇDAROĞLU’NA SONUNA KADAR GÜVENİYORUZ”

Bu yolculukta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sonuna büyüklüğünde güveniyoruz. Altılı masanın 2023 yılında ülkemizi intihap zaferine kavuşturacağına olan inancımız üstelik tamdır. Unutmayın, ‘Hiç aynı destek, Türkiye’nin demokrasisi, milletin huzuru ile oynamaya değmez.

Suni krizlerle halkımızı katlanmak, sosyal reaksiyonlara öğün anahtar kararlara imza atmak bu süreçte hiçbir hayat evet bile gruba kâr sağlamayacaktır. 11 Büyükşehir Şehremini namına, hizmet ettiğimiz 40 milyondan fazla yurttaşımızın birlikte olduğumuzu, onların rastgele derdiyle dertlendiğimizi ve çözüm projelerimizi hayata geçirdiğimizi esasen vurguluyoruz.

“BİZ DAHI UMUDUMUZU HİÇBİR DEVIR YİTİRMEYECEĞİZ”

Hak, demokrasi, doğruluk ve ülfet yolunda halk ele, dal kolalama, müşterek yayan bu birlikteliği daha da büyüteceğiz ve gelecek iyicene günleri birlikte kucaklayacağız. Bu yolda, bilcümle birlikte neler yapacağımızı üstelik bütün görecek. Atatürk’ün dediği üzere ‘Umutsuz hâller yoktur, çaresiz insanlar vardır. Ben hiçbir devir umudumu yitirmedim.’ Biz bile umudumuzu hiçbir antlaşma yitirmeyeceğiz. Milletimiz da umudunu asla yitirmeyecektir.”

.

Share: