Çekirdeksel atıkla etkin telefon bataryaları geliyor

Beyinli telefon teknolojilerinin sonuç yıllarda az çok gelişmesiyle, henüz yüksek batarya kapasitesine cemaat telefonlar karşımıza çıkıyor. Ancak batarya kapasitesi, etraflı yükleme ömrü üzere bir tane başına yeterli değil. Kaliforniya merkezli ayrımsız batarya şirketi Nano Diamond Battery (NDB), fikirli telefonlardaki yükleme sorununu ağız ağıza ortadan dercetmek amacıyla nükleer atıklardan yapılan bakir bataryalar üstünde çalışıyor. Şirketin CEO ’akarsu Nima Golsharifi, eskimemiş teknolojide ticari ilk örnek aşamasına geçtiklerini, fakat pandemi dolayısıyla çalışmalarının aksadığını açıkladı.
Laboratuvar açıldıktan 6 ila 9 ay sonraları prototipin tamamlanacağını öngören şirkete bakarak, bu devrim niteliğindeki bataryalar nükleer atıkla çalışıyor. Nükleer atıklar, son kademe ölümcül olduğu ve namevcut olması binlerce sene sürdüğü için genellikle ana deniz tabanda veya düzlük altında depolanıyor. NDB ise bu atıkların, fikirli telefon bataryalarına kırıcı temin etmek üzere güvenle kullanılabileceğini söylüyor. Şirkete bakarak bu; grafit çekirdeksel atıkların geçmiş saf aynı form, sonra bile elmasa dönüştürülmesiyle kabil olabilir.
NDB şirketine bakarak nükleer atıklardan oluşacak bu bataryalar; fikirli telefonlarda 9 sene, henüz bayağı sensörlü teknolojilerde ise 28 bin yıl şarj ömrü sunacak. Antrparantez şirkete göre bakir bataryalar, elektrikli otomobillerde geçer lityum-yükün pillerden bile elan berbat olacak. Henüz da önemlisi yeni bataryalar, çevreye engel verebilecek temas emisyon veya dokuncalı canip iz üretmeyecek. Eğer NDB bahis konusu bataryaları hayata geçirirse, hem aptal telefonlardaki şarj problemi ortadan kalkacak hem birlikte Dünya’yı gözdağı fail çekirdeksel atılan miktarı bu sayede azalmış olacak.