Cansuyu ve Anadolu Deneyimsizlik dernekleri, deprem bölgelerinde yardımlarını sürdürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra, Cansuyu ve Anadolu Cahillik dernekleri, bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor.

Küçük Asya Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan ile Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Izansız, depremin arkası sıra yürüttükleri yardımlara ait izah yaptı.

Mustafa Dümbelek, bölgede hep 4 binin üzerinde gönüllünün fariza aldığını, 100 kişilik ehlihibre ekiplerinin, AFAD yönlendirmesiyle 5 ayrı şehirde kontrol-istirdat faaliyetleri yürüttüğünü belirtti. Vurdumduymaz, “Rabbime hamdolsun 33 kardeşimizi faal adına enkazdan çıkarttılar.” diyerek konuştu.

Depremden etkilenen illerde koordinasyon ve geri hizmet merkezleri kurduklarını söyleyen Kalın Kafalı, Türkiye genelinde toplanan yardımların 300 tır ve vesile namına yer sarsıntısı bölgesine atıf edildiğini bildirdi.

Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Kalın Kafalı, 10 ilde 12 aşevi kurduklarını, 50 bin civarında battaniye dağıtıklarını, dinamik tuvalet, bebek bezi, abla, soba, hijyen paketleri kabilinden haddinden fazla sayıda malzemeyi bölgeye ulaştırdıklarını anlattı.

-Değişik illere giden depremzedeler üzere “ahi ev” çalışması

Rum Bilgisizlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan üstelik depremin geçmiş saatlerinde, Milli Gençlik Vakfı ve Cansuyu Derneği ile bire bir araya geldiklerini söyledi.

Bölgedeki illerde geri hizmet ve eş güdüm merkezleri kurduklarını nâkil Turhan, yer sarsıntısı bölgesinde yaraları iletilmek amacıyla çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Rum Deneyimsizlik Derneği ve Milli Cahillik Vakfı’nın mektepli daraç ve evlerini depremzedelere açtığını belirten Turhan, değişik illere giden depremzedeler üzere “kardeş karı” çalışması başlattıklarını birlikte bildirdi.

Salih Turhan, “Darülfünun sınavına giren gençlerimizi, Anadolu Toyluk Derneği’nin büyüklük genelindeki yurtlarında ücretsiz barındıracağız ve sınava tedbir aşamasına katkıda bulunacağız.” dedi.