Çanakkale, Ayvacık T-2 Tüneli’nde erte ışık görünecek

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı, Denyo Dağları’ndan geçişi kısaltacak Ayvacık T-2 Tüneli’nde gerçekleşecek çırağ görme törenine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun birlikte katılacağı kaydedildi. Bakanlığın toplantısında Ayvacık T-2 Tüneli’nin Çanakkale, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine, Karadeniz ve Marmara Denizi’ni dünyaya bağlaması bakımından yetişkin ayrımsız intikal noktası olduğuna bel edildi. Açıklamada, “Çanakkale’nin güneydeki tatil beldeleri ile Balıkesir ve İzmir’e ulaşımını sağlayan kuzey-cenup aksında, hele yaz aylarında yoğunlaşan trafiğin düzenlenmesi çalışmaları kapsamında Ayvacık-Küçükkuyu beyninde mütezayit tek misil, bölünmüş kat haline getiriliyor.” ifadesi kullanıldı. 9,6 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam mahlut kaplamalı projede, hep uzunluğu 5 bin 710 metre olan 2 nüsha koşa tulum tünel bulunduğu vurgulanan açıklamada, 1.693 metrelik T-1 Tüneli’nin sonuncu beton şümul seviyesinde tamamlanmasının ardından 4 bin 17 metrelik T-2 Tüneli’nde ışığın görüleceği vurgulandı. Açıklamada, projenin hayata geçirilmesiyle, Çanakkale-İzmir ve Çanakkale-Balıkesir Yolu’nda mukassem kere bütünlüğünün sağlanacağının altı çizilerek, şunlar kaydedildi: “İnşa edilen tünellerle, Şavalak Dağları’nda edebiyat tehlikeli trafik, kışın zaman şartları dolayısıyla yaşanan sorunların önüne geçilecek. Yolun fiziksel ve geometrik standartlarını yükselten proje ile güzergahtaki trafik güvenliği ve sürüş konforu artırılacak.
Kat ve tünellerin trafiğe açılmasıyla 12,1 kilometrelik bulunan öğün, 2,5 kilometre kısalarak 9,6 kilometreye düşecek. Ulaşım süresi ise 35 dakikadan 7 dakikaya inecek. Sonunda zamandan 71,3 milyon lira, akaryakıttan 7,8 milyon lira kalkışmak üzere almanak 79,1 milyon teklik artırım sağlanacak.
Karbon salınımı almanak 3 bin 65 titrem azaltılacak. Yılın önce aylarında hizmete girecek 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kıtalararası esmer yolu bağlantısını sağlamasıyla bölgede artacak trafik hareketliliğine yanıt verecek erişim altyapısı yapılış edilecek.”
Share: