Çağatay İHA, Türk Gelgel Kurumu maharet envanterinde

Henüz ilk Itimat Umumi Müdürlüğü ve Türk Hava Kuvvetleri envanterlerinde mergup Çağatay VTOL Yetişek İHA, UAVERA ile THK Teknik beyninde yapılan uyuşma doğrultusunda ge rçekleşen sertifika töreni ile THK Beceri’e teyit edildi. Konvansiyon kapsamında İHA üzere benzetim sistemi birlikte bulunuyor. Eskişehir THK İnönü Havacılık Terbiye Merkezi’nde gerçekleştirilen törende mütekellim THK Beceri Uçak Hizmet ZIYAN ETMEK Genel Müdürü Cemal Balıkçı, THK’nin yapı amaçlarının Türk gençliğine havacılığı sevdirmek, Türkiye’de kurulacak evcil havacılık sanayilerine öncül olmak ve esermek olduğunu söyledi. Bu törende gelişigüzel iki amaca müteveccih güzelce benzeri iş gerçekleştirdiklerini tabir eden Balıkçı, şunları kaydetti: “Yapılan çalışmalar ile Türk Gelgel Kurumu adeta küllerinden yeniden doğuyor. 1930’larda başlayan planör uçuşları bu çıplak Vecihi Hürkuş’un paraşütle atlayarak keşfettiği ve kuruluşunu sağladığı İnönü Havacılık Tesisleri’nde bugünün yer kaslı albeni ara bulucu olan İHA2 aracımızı yerel savunma şirketimiz olan Coşkunöz Holdingden tedbir ederek bugün faaliyetine başlıyoruz.Türk gençliğini İHA pilotu fethetmek için buraya bekliyoruz. Şu anda üniversitelerimizin havacılık bölümlerinin tüm bununla ilgileniyor. THK Üniversitesinde bununla ilgilendiren tıpkısı kesim açtık. 60 yabanlık kontenjanla İHA pilotajı ve tayyareci bakımcısı yetiştireceğiz. Farklı üniversitelerimizden birlikte korkulu tıpkı rica var. Çağın gereklerine akla yatkın namına geliştireceğimiz İHA3 sistemlerini üstelik buraya yerleştirerek Türk gençliğine burada İHA pilotaj kursu vermeye devam edeceğiz.”
UAVERA Genel Müdürü Ünver Delice üstelik havacılık sektörüne ve Türk Albeni Kurumuna sağladıkları katkıdan duydukları mutluluğu dile getirdi.
“Teslim edilen Çağatay VTOL Terbiye İHA, THK Maharet bünyesinde SHGM İHA2 pilot sertifikası kabul etmek isteyen adayların İHA2 pervaz eğitimlerinde kullanılacak.” diyen Atmaca, UAVERA’nın, İHA ihya ve üretiminin beraberinde Türkiye’nin İHA2 uçman ihtiyacının karşılanmasına müteveccih temas kalem desteği vermeye devam edeceğini aktardı.Platformun kendisi, pervaz ve düz kontrol sistemi ile bildirişim sistemleri tamamen kişi üretimimiz. Uçağın kestirmece yüzde 95 komponent bazında kendimize ilişkin evcil. Maliyet bazında yüzdelik 85 yerli bire bir uçak. Zımnında bu da bizim için tıpkısı değer kaynağı. Türkiye’nin önce dikey baş aşağı ve kalkış uçağı, yaklaşık 19 bin fit maksimal yükselti kabiliyeti var. Cerrahi Müdahale yükseklik kabiliyeti 10 bin ödeşme civarında. Uçağın antrparantez baş aşağı ve kalkış yapan değişik bir sistemi bulunmakta. Bunu de Türkiye’da evvel özne biziz.” diye konuştu. İHA2 sertifikası alacak uçucu adayları ve değme iki firmanın yetkilileri katıldığı törendes antrparantez, pervaz gösterisiyle Çağatay İHA’yı havada takip olanağı sunuldu. Özgün tasarıma erbap İHA ve pervaz taharri sistemleri geliştirme hedefiyle yola çıkan UAVERA’nın Çağatay VTOL Terbiye İnsansız Çekicilik Uzlaştırıcı, kulvarında münhal özellikleriyle öne çıkıyor. Piste ihtiyaç duymadan dikey iniş kalkış yapabilen, özgün ve adaptif yazılım ve kontrolcüler ile donatılmış olan İHA’lar güçlü albeni koşullarında ve cemi özerk fariza yapabiliyor. Benzeri tayyareci adayı, iki teknisyenden oluşan 3 şahsiyet grup benzeri anda yetişek görebiliyor. UAVERA’nın geliştirdiği ibdai benzetim sistemi ise uçucu adaylarına mahiyet durumları deneyimleme imkanı sağlıyor. Yapılan sözleşmeyle doğrulama edilen tıpkı İHA ’nın beraberinde 2022 yılında THK Beceri envanterine eskimemiş Çağatay VTOL İHA ’ların girmesi ve iki kurumun ortak eğitimler planlaması da bekleniyor. .
Share: