Buz tutan Çıldır Gölü’nde Kafkas dansı

Buz markajcı Çıldır Gölü’nde Kafkas dansı

Çıldır Gölü kısmen buz tuttu

Buz konusunda sâdır vatandaşlar hararetli anlar yaşadı

KARS Çıldır Gölü kısmen donmaya başladı, yüzeyi buz markajcı gölün üzerine sâdır vatandaşlar, buz üzerinde geçmiş Kafkas dansını yaptı.

Coşkulu anlar işlek vatandaşlar, buz tutan gölün üzerine çıkan geçmiş adına çıkan vatandaşların heyecanları ise yüzlerine yansıdı. Kars ve Ardahan ülke sınırları içerisinde kalan ve 123 kilometre alanı ile Şarki Küçük Asya Bölgesi’nin arz iri şekerli akarsu ve bildirme büyük ikinci gölü olan deniz seviyesinden bin 959 metre yükseklikte bulunan Çıldır Gölü buz tutmaya başladı. Kars’ın Arpaçay ilçesi Taşbaşı köyü bölgesinden donmaya başlayan Çıldır Gölü’nün buz markajcı yüzeyine ise vatandaşlar ilk kez bundan sonra. Volta operatörleri aracılığıyla Taşbaşı köyünde bulunan Yunus’un hesabına mevrut vatandaşlar, buz markajcı gölün üzerine çıkarak, telefonlarından açtıkları Azeri müzik eşliğinde Kafkas Dansı yaptı. Buz çıtırtısından korkan vatandaşlar ise buz üzerine çıkmaya çalışırken yaşadıkları çalkantı yüzlerine yansıdı.

“Çıldır Gölü’nde ayrımsız Kafkas kadını”

Kars’a dolaşma aracılığıyla geldiğini anlatım eden Başiye Tarkan, “Kafkas kadınını gördünüz, haddinden fazla sunturlu figürlerdi heyecanlandım. Ama affa ola, Çıldır Gölü’nde tıpkı Kafkas kadını” dedi.

“Heyecanıyım çatırdadı”

Kocaeli’nden gezmeye geldiğini tamlayan Ilgım Bunaltıcı, “Heyecanlıyım, çatırdadı. Çatırdıyor ama herkesin aynı posta bakması gerektiği tıpkı yer diye düşünüyorum. İlk kat geliyorum, herkesin benzeri nöbet gelmesini başvuru ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan bu yıl haddinden fazla ge. Donmaya başlayan Çıldır Gölü’nün buz markajcı yüzeyine çıkan evvel misafirleri biraz kaçınmak biraz de cümbüş yaşadı.

Buz tutan göl üstünde atlı kızak sahipleri gezerek taharri çekti. Süvari kızak sahipleri buz üzerinde atlı kızak gezilerini başlatmak amacıyla bölüm sayıyor.

Share: