Bundesbank: Almanya, salgından bu yana ikinci nöbet resesyona girmiş mümkün

Almanya Suret Bankası (Bundesbank), koronavirüs salgınındaki son dolma dolayısıyla büyüklük GSYH’sinin bu yılın önceki çeyreğinde azalarak ekonominin salgında ikinci misil resesyona girmiş olabileceğini belirtti. Bundesbank’ın ekonomiye müteveccih gücük ay raporu yayınlandı. Raporda, ekonominin 2021’in serencam çeyreğinde benzeri geçmiş çeyreğe bakarak yüzde 0,7 küçüldükten sonra bu yılın evvel çeyreğinde dahi mahsus gine küçüleceği kaydedildi. Koronavirüs salgınında tedbirlerin hemen hizmet sektörünü zıt etkilemediğine belen edilen raporda, “İşe gelememe kadar ayrıksı alanlar bile dahil almak amacıyla iktisadi üretimi gözle görülür şekilde azaltabilir. Sonuç namına, uzmanların değerlendirmesine göre, Almanya’nın konuşu üretiminin 2022’nin şita çeyreğinde gine zahir şekilde düşmesi beklenen.” denildi.
Teknik sükûnet, “yoğun iki çeyrek GSYH’de küçülme yaşanması” kendisine tabir edilirken, Almanya, 10 yıllık dolgunca tıpkı iktisadi büyümeden sonraları salgının ilk yılı olan 2020’dahi 2009’dan beri ilk defa nekahet yaşamıştı. Almanya’üstelik kullanılmamış hükümet, 26 Ocak’ta, bu yıl için henüz önce yüzdelik 4,1 yerine açıklayan resmi tahaccüm beklentisini koronavirüs Omicron varyantının oluşturduğu sıkıntılardan hava kötü yönlü düzeltilmiş ederek yüzde 3,6’ya çekmişti.
Bundesbank raporunda, efdal para şişkinliği zımnında ücret baskılarının artmasının beklendiği kaydedildi. Raporda, “Şişko görüşmelerde olumlu makroekonomik beklentiler, mütezayit hareket gücü piyasası eksiklikleri ve faziletli şişkinlik oranları gözle görülür şekilde daha zihayat işçi ücret anlaşmalarına katkıda bulunabilir.” denildi. Almanya’üstelik Ekim 2022’den sonra kanuni minimal ücretin saatlik 12 euroya çıkarılmasının de umumi ecir baskısını artıracağı belirtilen raporda, ücret artışlarının fiyatlara yansıyacağı, yine da minimal ecir artışının etkisinin yönetilebilir olduğu vurgulandı.
Share: