BM Uzmanları, Güney Sudan’da Devam Eden Şiddeti Kınadı

JUBA, 18 Küçük Ay (Xinhua) — Güney Sudan’ı ziyaret fail Konfedere Milel İnsan Hakları Komisyonu’ndan uzmanlar Cuma Namazı günü, hükümet yetkililerinin gözetimi altında milisler marifetiyle işlenen ve bitmeme eden eş hakları ihlallerini kınadı.

BM uzmanları, Güney Sudan’da şiddetin yine yeniden yaşandığını ve alelumum bire bir yerlerde bir failler vasıtasıyla bir kişilere cebin gerçekleştirildiğini söyledi.

Komisyon üyesi Andrew Clapham, Cenup Sudan’ın başkenti Juba’üstelik gazetecilere verdiği demeçte, “Hadise, geçen sene Unity eyaletinin Leer ilçesindeki topluluklara yönelik bire bir cüretkâr. Bu saldırılar, cinayetleri ve zorla yerinden edilmeyi denetleyen sivillere müteveccih art arda gelen geveze dalgalarına önderlik etti” dedi.

Clapham, komisyonun uzun yıllardır ülkedeki âdem hakları ihlallerini belgelediğini, ancak şiddetin acımasızlığı ve ölçeği ile Cenup Sudan halkı üstünde yarattığı rehavet karşısında bibi iri alışılmadık yaşadıklarını söyledi.

Bir sair alt kurul üyesi Barney Afako dahi Cenup Sudanlı avrat ve kız çocuklarının azılı boyutlardaki eşeysel seri karşı karşıya kalmaya bitmeme ettiğine ilgi çekerek, büyüklük çapındaki mağduriyetin çok büyük olduğunu söyledi.

Afako, “Siyasal liderler önceliklerini baştan belirlemeli ve bu yersiz şiddete akıbet vererek Güney Sudanlıların insan haklarını arkalamak amacıyla birlikte çalışmalı” dedi.

Uzmanlar, Cenup Sudan’a yaptıkları ilkokul günlük ziyareti Cumartesi haset tamamlayacak.