Bitlis’te ortaokul öğrencisi pusula yazdı

Bitlis ’mağara Tatvan ilçesinde kıpırdak ve Van Gölü Ortaokulu ’nda eğitim bilimi gören 7’nci derslik öğrencisi Ilkgüz Akbay, yaşıtlarını kıskandıracak ayrımsız başarıya imza attı. Akbay, 9 yaşında tanıştığı Yazar Ayşe Şengül ’den esinlenerek tezkere yazmaya değişmeyen verdi. İlk betik yazma denemesine 5 ’nci sınıftayken başlayan ortaokul öğrencisi; hikâye, masal, koşma ve kitabet yazıları üzerine çalıştı. Pandemi sürecinde ise hasis kardeşinin yaşadığı olaylardan esinlenen Eylül Akbay, ilkokul düzeyinde 50 sayfalık “Hayvanların Minik Kahramanı” ünlü hikaye kitabı yazdı. Pandemi sürecinde teknolojiye temerrüt akranlarına emsal olan Akbay, eğitim gördüğü okulda geçmiş imza gününü gerçekleştirerek kitabını okuyucularıyla buluşturdu. Bitlis’te ortaokul öğrencisi mektup yazdı Video

İmza gününü yetişek gördüğü okulda gerçekleştirmenin mutluluğunu ateş parçası Akbay, betik satışından elde edilen gelirleri üstelik meslek eş birliğine bağışlayacağını söyledi.Bize hikayesini anlattı ve sıradan etkilendim. Ondan sonra tezkere yazacağımdan emindim. 5 ’inci sınıfta pusula yazmaya önceki adımımı attım. Fakat doldurma yanlışları olduğu amacıyla pes ettim. Henüz sonra 6 ’ncı sınıfta tekrardan yazmaya karar verdim. Annem fikirler vererek kitabımı düzeltmemi sağladı. Türki hocama danıştım ve bana çok maneviyat vererek fikirler sundu. Ego de kitabımı tamamlayarak eser evine gönderdim. Nişane evinde Yazar Ayşe Şengül, bana haddinden fazla havari oldu. Elan sonradan kitabım çıktı ve bugün birlikte ilk imza günüm. Çok heyecanlıyım. Haddinden Fazla iyicene tepkilerle karşılaştım. Bugünden sonraları yüzlerce pusula yazmayı düşünüyorum. Kitabımın gelirini ise okulumun eş birliğine bağışlamayı düşünüyorum. Bu kitabı oluşturmamda emeği geçen ilkin ailem görünmek üzere ekol müdürüme, öğretmenlerime ve Yazar Ayşe Şengül ’e çokça teşekkür ederim.” Kızına betik barı üstüne hep bindi sağladığını ve gelişigüzel ant motive ettiklerini belirten anne Özlem Akbay ise kızının kitap yazmaya başladığında çokça heyecanlı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı; “Eylül yazar tevessül etmek istediğini bize söyledi.Kardeşinin hikâyelerini görüp bana anlattı. Ego da bunu kitaba aktarması gerektiğini söyledim. Ihtimal defalarca kat denedi. Kardeşinin hikâyelerini yazmaya başladığı ant çok isteyerek yazdı. Ben bütün destekçisi oldum ve onu sonsuz motive ettim. Böylecene haddinden fazla iyicene aynı eser ortaya çıkardı. Ayşe Şengül hocamızla görüştüm ve kitabı yazmamız birlikte yardımcı oldu. Çok şükür ki kitabımız ortaya daha çok. Bugün bile kızımın heyecanına eş oluyorum. Haddinden Fazla mutluyum ve gururluyum. Ne mutlu bize ki böyle adamakıllı tıpkı günde bahtiyar şeyler yapıyoruz. Bir Nice arkadaşı Eylül ’ü görerek betik yazabileceklerine inandılar. Bu konuda ego onların üstelik destekçisiyim ve elimden geleni yapacağım.”
Basit yaşlardan itibaren çocuklara ne verilirse katiyen onun alınacağını dile getiren İlçe Milli Yetişek Büro Müdürü Nevzat Ulus üstelik, “Elan hoşur yaşlarda öğrenciyi yiğitlendirmek, bu merkez kitaplar yazmayı başarabilmek, eğitimin mebzul yanlarından biri.Biz çokça yoz yaşlarda haddinden fazla büyük başarılara imza atan öğrencilere tanık olduk. Bizler işimizi yapıp öğrencileri cesaretlendireceğiz ve çocuklarımızın elan basit yaşlarda asar ödeme noktasında desteklerimizi esirgemeyeceğiz. Ben bu komütatör ile emeği sabık ekol idaresini, öğretmenlerimizi ve ailesini tebrik kartı ediyorum.” diye konuştu.
Eylül ’nam mektup çit macerasına başladığı günden beri bilcümle destek olduklarını dile getiren Van Gölü İlkokul ve Ortaokul Müdürü Delice Ballıkaya de, “Eylül, ilçemiz çapında yapılan şiir, kitabet üzere bir nice yarışmada daim merhale alan eş aynı öğrencimizdir. Bu macerasına başladığı günden beri tığ onunla bu yolda beraber yürüdük. Ben maddesel ve manevi seçme türlü desteği sunan özellikle ailesi almak için öğretmenlerime teşekkürlerimiz sunuyorum. Yazarlık ayrımsız özlem işi. Bu tutkusundan vazgeçmemesi ve ilerleyici yıllarda ülkemize ses getirecek haddinden fazla elan iyice eserlere imza atmasını diliyorum.” dedi.Bu kitap ile bizim geleceğimizi haddinden fazla pir şekillendirdi. Ego büyüdüğüm zaman mektup yazacağım.” şeklinde konuştu.

.

Share: