Beş noktaya süt kuzusu hizmet ve emzirme kabini kurulacak

Türk Kadınlar Birliği ile Keyif Bakanlığı beyninde imzalanan protokol ile Bilecik’te 5 ayrı noktaya süt kuzusu hizmet ve emzirme kabinleri konulacak.

Uray Meclisi, aile kocaoğlan divan toplantısının ikinci oturumu, Bilecik Uray Komutan V. Ferişte Cıda Subaşı başkanlığında gerçekleştirildi. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan toplantıda 4 ruzname maddesi görüşülerek karara bağlandı. Bilecik Belediyesi’nden kuma bakım projesi işbirliği talebinde mevcut Türk Kadınlar Birliği Derneği İstanbul Şubesi ile üç sene devamlı ortak hizmet projesi işbirliği protokolü yapılması ve protokol beğenmek amacıyla Başkan V. Şubaşı’na mezuniyet verilmesi konusu görüşüldü.

“Kadınlar üzere domuzuna benzeri uygulama olacağını düşünüyorum”

Projenin detayları hakkında vukuf veren Başkan V. Subaşı, uygulamanın kadınlar amacıyla sunturlu olacağını belirterek, “Çok heyecanlandığımız tıpkı proje. Türk Kadınlar Birliği bizlere bu konuyu ilettiler. Biliyorsunuz kim bizim ilimizde emzirme ve bebek bakım kabinleri mevcut değil. Bu proje çerçevesinde Türk Kadınlar Birliği, Esenlik Bakanlığı ile tıpkı protokol imzalamış. Vekâlet, lazım noktalarda geçişsiz olan kabinleri kuruyor. Belediyemiz ise düzlük, ruh ve internet hizmeti temin ediyor. Bilecik’te 5 ayrı dideban belirledik. Mecbur Pazar, aksata günü kurulan pazar alanı, merkezde iki yasakçı ve bire bir dahi Bahçelievler mahallesinde uygun tıpkısı noktaya konulacak. Belediyeye başvuran kadınlarımıza bire bir kurnaz veriyoruz ve bu anaç ile buralar kullanılabilecek. Emanet içeriye girdiğinde içerdeki ekranda onun ismi görünüyor ve içeride geçireceği zamanı gösteren görüntülük oluyor. 20 an kadar aynı kullanım zamanı olacak kişinin. Aynı zamanda içeride çağa bezinin olduğu kısımlar var. Oraya anaç okutulduğunda ücretsiz çağa bezi ve ıslak baş bezi üzere malzemeler, bezmatik kısmından verilecek. Biz burada vatandaşlarımızdan çabucak buralara eş çıkmalarını istiyoruz. Kullanılacak çaput, baş bezi kadar malzemeler birlikte Afiyet Bakanlığı ve Türk Kadınlar Birliği işbirliğinde düzenlenen protokol çerçevesinde karşılanacak” ifadelerini kullandı. – BİLECİK