Benzeri aileden 3 kişinin öldürülmesinde tabancada pus izine rastlanmadı

İZMİR’in Bayraklı ilçesinde Yahya Köşek (61) ile eşi Meryem Köşek (57) ve kızları Funda Zihayat’nün (37) sokakta öldürülmesinde Ali İhsan Tığ (67) ve ağabeyi Mehmet Kılıç’ın (69) tutuklu yargılandığı davada sanıkların cinayette kullandığı tamlanan tabanca ve şarjörün laboratuvar incelemesinde, pus izine rastlanmadığı açıklandı. Duruşma, tabanca ve şarjörün, DNA testine gönderilmesine değişmeyen verdi. Avukatlarının duruşmanın başka şehre alınması talebini reddeden murafaa heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına değişmeyen verip, duruşmayı erteledi.

Olay, 10 Haziran 2022’de, Bayraklı ilçesi Orgeneral Nafiz Gürman Mahallesi 7171/1 Çıkmaz’ta meydana geldi. Mürtefi İhsan Tığ ile aralarında iddiaya göre daha geçmiş sokak köpeği ahretlik ve arsa nedeniyle hasımlık olduğu belirtilen Yahya Köşek tartıştı. Tartışmanın büyümesiyle Ulvi İhsan Kılıç, tabancayla Yahya Köşek ile eşi Meryem Köşek ve 2 bala annesi kızı Süpürge Otu Hareketli’ye çığlık etti. Ambulansla hastaneye kaldırılan yaralılar, kurtarılamadı. Olayla ilişik gözaltına alınan Mürtefi İhsan Kılıç ile ağabeyi Mehmet Kılıç tutuklandı.

SANIKLARA MÜEBBET İSTEMİHazırlanan iddianamede Şanlı İhsan Kılıç hakkında ‘Kasten öldürme’, Mehmet Tığ için ‘Kasten öldürmeye iştirak’ten 3’er kat müebbet cezaevi ve ‘Ruhsatsız silah bulundurmak’ suçundan üstelik sanıklar karşı 2’şer yıla kadar mahbes cezası istendi.İddianame İzmir 12’nci Korkulu Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Mahkeme safhasında, olayda temel, cet ve kardeşini kaybeden Cımbar Topaloğlu karşı ‘Kasten yaralama’ suçundan İzmir 9’uncu Esas Ukubet Mahkemesi’nde açılan dava da kâin davayla birleştirildi.DURUŞMA ÖNCESİ GERGİNLİKBugün davanın 4’üncü duruşması görüldü. Mahkeme öncesi, maznun ve şikayetçi yakınları arasında gerginlik yaşandı. Polis, araya girerek gerginliği sonlandırdı. Bugünkü duruşmaya vakfedilmiş sanıklar Yüksek İhsan Tığ ve Mehmet Tığ, peyrev namına Mehmet Kılıç’ın oğulları Özkan ve Köksal Kılıç, maznun avukatı Özer Kırca, sanık-müşteki Cımbar Topaloğlu, Köşek ve Kıpırdak ailelerinin avukatı Senem Demirel Çevik, öldürülen Funda Zihayat’nün eşi Rıdvan Canlı’nün de aralarında bulunduğu gâh yakınları ile Topaloğlu’nun avukatı Senem Demirel Acara katıldı.Sanıklar, günahsız olduklarını belirtip tahliyelerini arzu etti. Avukatları ise sanık yakınlarının fert güvenliği olmadığı için davanın bambaşka kente alınmasını istedi. Murafaa başkanı, bu talebi reddetti, antrparantez sanıklarının alıkonulma hallerinin devamına değişmeyen verdi.İNCELEME SONUCU GELDİOlay sonrası ele geçirilen ve cinayette kullanıldığı belirtilen tabancanın inç izi incelemesi sonucunun de geldiği belirtildi.

Bunun üzerine tabanca ve şarjörün, DNA testi üzere Cingöz Kriminal Laboratuvarı’na gönderilmesine karar verilip mahkeme ertelendi.CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRMEDEN YARGILAMA TALEBİDuruşma sonrası açıklama fail şikayetçilerin avukatı Senem Demirel Çevik, “Davanın 4’üncü duruşması zaman görüldü. Sokak köpeklerini besledikleri bahanesiyle ayrımsız aileden 3 kişiyi öldüren sanıkların tutukluluk hallerinin devamına değişmeyen verildi. Seçkin 2 sanık üstelik suçsuz olduğunu tez etti. Silahı kullanan maznun birlikte bigünah olduğunu öne sürdü. Şarjör veren sanık dahi hem azrail hem tanıkların olmasına rağmen suçunu inkar etti. Dosyadaki bugüne büyüklüğünde toplanan deliller neticesinde, sanıkların, suçun kalifiye açık olan kasten ve canavarca hisle öldürmeden enstantane rica ediliyoruz” dedi.
.