Bekir Pakdemirli’den 24 milyon euroluk ekincilik destek çağrısı müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Kırsalda değiş hikayesi yazılıyor” temasıyla Meyra Palace Otel’de gerçekleştirilen “Kırsal Kalkınma Sempozyumu”nda konuştu. Icra Vekili Pakdemirli, Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun çokça yakın zamanda kullanılmamış bir çağrıya çıkacağının müjdesini vererek, “Önümüzdeki günlerde çıkacağımız bu çağrının bütçesi kestirmece 24 milyon euro olacaktır.” dedi. Pakdemirli, kırsalın kalkınmasının, Türkiye’nin kalkınması olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti: “Bu tatlılıkla ‘Durumunda Istihsal, Durumunda İşleme, Durumunda Kalkınma’ diyerek, kırsala yatırım yapacak, kadınımıza gencimize hareket sağlayacak, ülkemizin kalkınmasına aynı tuğla koyacak beherglas üreticinin, beher girişimcinin peşindeyiz, peşinde olmaya üstelik devam edeceğiz. Serencam 19 yılda, kalkınmanın odağında insan olduğunu asla unutmadan, değerlerimize ve kültürümüze uygun şekilde belirlediğimiz politikalarımızı, imdi üstelik ayrımsız hassasiyetle ortaya koymaya ve geliştirmeye bitmeme edeceğiz.”
Rustik kalkınmaya müteveccih projeleri, ihtiyaçlar ve dünyadaki gelişmeler çerçevesinde güncelleyip çeşitlendirdiklerini belirten Pakdemirli, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’na ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu izlence kapsamında 2006’dan bugüne sağladığımız desteklerle kısaca 15 bin projeye ve makine-ekipmana günümüz rakamlarıyla 12 bilyon teklik teberru ödemesi yaptık, 112 bin insanımıza istihdam sağladık. Bu yıl ise 3 bin 458 proje üzere 1,1 bilyon lira yardım tahsis ettik. 2022 yılı üzere 31 Ekim’de almaya başladığımız Kırsal Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamındaki projelerin başvuru sürecini 21 Sülale’ta tamamlayacağız. Ayrıca 300 bin liraya büyüklüğünde olan makine-ekipmanlara bu kapsamda yüzdelik 50 hibe desteği vereceğiz. Esasen konuşu yatırımlar kapsamında proje tutarı 250 bin liralık ila 3,5 milyon lira arasındaki proje başvurularını 31 Ekim itibariyle başlattık ve müracaat sürecini 31 Familya 2022 itibariyle tamamlıyor olacağız. 2022 yılında rustik kalkınma yatırımını tavlandırmak için 1,3 bilyon lira ayırdık.”
Pakdemirli, 2019 yılında, özellikle ziraat ve veteriner fakülteleri koyulmak amacıyla ekincilik, hayvancılık, orman ve su ürünleri bölümlerinden mezun olanların özlük işlerini kurması üzere “Rustik Kalkınmada Uzman Eller Projesi”ni başlattıklarını anımsatarak, “beherglas projeye 100 bin liraya kadar bağış sağlıyoruz. Güzeşte sene 4 ilde uçman namına uyguladığımız proje kapsamında, 98 güre kardeşimize, kısaca 12 milyon liralık mevhibe desteği ödemesi yaptık. Bu mefret projemizi 2022 yılında ‘2000 projeye 200 milyon sloganı’ ile 81 ilimizi kapsayacak şekilde genişletiyor, dinç girişimcilerimizin önünü açıyoruz.” dedi. Avrupa Birliği ’nin (SU) IPARD Rustik Kalkınma Programı’nın 2011 yılından beri uygulandığını bile hatırlatan Pakdemirli, Türkiye’nin IPARD rustik kalkınma uygulamalarında AB’ye namzet ülkeler süresince bildirme kalburüstü ülke olduğunu söyledi. Pakdemirli, bugüne kadar IPARD Programı kapsamında ödenen 1,5 milyar euro atıfet ile kırsalda 18 bin adet yatırım yapıldığını ve 100 bin istihdam sağlandığını anlattı.
Share: