Bayraktar TB3 ve Milli Cenk Uçağı tıpkı sene arayla göklerde olacak

21 Eylül’dahi başlayıp 26 Eylül’e büyüklüğünde devam edecek ve birçok yeni teknolojiye ev sahipliği yapacak dünyanın sunma şişman havacılık, feza ve uygulayım bilimi Festivali TEKNOFEST, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlıyor. Baykar yoluyla geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir lokma tatlısı gerçekleştiren TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar’ın geçmişten bugüne geliştirdiği insansız gelgel sistemlerinden bahsetti ve gelecekteki projelerle ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Geleceğe baktığımızda önümüzde Bayraktar TB3 dediğimiz binlerce kilometreye uydu kontrolüyle gidebilen, Bayraktar TB2’nin biraz büyüğü benzeri anlamda Akıncı’nın da elan ufağı diyebileceğimiz gemiye iniş kalkış kabiliyetiyle alelhusus kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle öne çıkan ve dünyada mukavim bire bir olmayan tıpkısı silahlı insansız çekicilik uzlaştırıcı sisteminden bahsediyoruz. Bayraktar TB3 ilk uçuşunu 2022’birlikte yapacak –
Tıpkı de Akıncı’dan sonradan dünyanın dahi yönünü çevirdiği insansız kavga uçağımızı geliştiriyoruz.2023’e büyüklüğünde da muharip insansız uçak sistemimiz yani insansız uğraş uçağı dediğimiz projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”
Üretilen ürünlerin tasarımının önemine değinen Selçuk Bayraktar, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Ürünün, fikri hakları bizde olacak ve bunun birlikte kimseye birlikte benzemeyecek. Bundan henüz önemlisi benim elan fazla önem verdiğim bap beledi akort kural dışı ve kavisli yollara topluluk olsa üstelik biz hem inancımız gereği hem anlayışımız gereği dedik ki; katiyen bu girdiğimiz yolda etik bilimi ve ahlaktan ayrılmayacağız. Yani ne yaptığınızdan daha önemlisi bunu kuşkusuz yaptığımız. Eğer o yollara başvuracak olsak o yollara tevessül edecek olsak ihtimal gelişmemiş dönemde ihtimal karlı çıkabilirsiniz amma itidalli ve teferruatlı vadede katiyen muvaffakiyetli olmanız bereketli, insanlığın faydasına benzeri son elde etmeniz gibi değil. O yüzden ben buradaki da güre arkadaşlarıma bunu ayrıca referans gelmek istiyorum.Ne yaparsanız yapın herkes sizi bazı yanlışlara zorlasa üstelik asla doğruluk bildiğiniz yoldan etikten ve ahlaktan ayrılmayın.”
Yeni dönüşümlerin yaşandığı bire bir dönemden geçtiklerinin altını çizen Bayraktar, “Ben bunu az buçuk birlikte sörf dalgalarına benzetiyorum. Yani o orostopolluk doğarken dolay tarafında kaldığınızda bütün bu avantajınıza oluyor. Aha bizim insansız çekicilik araçlarındaki hikayemiz bile biraz hakeza. Bugünün yarışlarına, bitmiş yarışlarına değil geleceğin trenlerine odaklanmanızı tavsiye ediyorum ihvan. Ve eğer bu söylediğim hususlara uyma edersek önce günden itibaren yani o bildirme ufak iki metrelik uçağı yaptığınızda üstelik dedik ki; eğer milli ve özgün olursak, bunun yanı sıra etik ve ahlaka riayet edersek geleceğin trendine dahi odaklanmışsak dünyanın genişlik iyisini yapmamamız için tek sebep bulunmayan. Buna hep inandık ve o şekilde çalıştık.” Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Çekicilik Uzlaştırıcı (SİHA) ile ilişkin namına, nisan ayında tıpkı açıklama eden Selçuk Bayraktar, “Bayraktar TB3 diye tayyare gemisine inip/koruyucu ve o sınıfta aynı olmayan ayrımsız uçak geliştiriyoruz.Bayraktar TB2 ile ZÜMRÜDÜANKA ortada tıpkısı konumda bulunacağı adisyon edilen Bayraktar TB3 üzere TCG ANADOLU ’de bazen değişke gerçekleştirilecek. Bu modifikasyonların sonucunda TCG ANADOLU, Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB3 için uçuş operasyonlarına amade ayla getirilecek. Bayraktar TB3 ’nam, Roketsan aracılığıyla geliştirilen L-UMTAS Anti-Tank Güdülebilen Füze (ATGM) sistemini kullanabilecek kapasitede olacağı öngörülüyor. SİHA, TEI üretimi milli bire bir motor kullanacak.
​​​​​​​Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Milli Savaşçı Uçak’ın (MMU) tasarımı ve üretimi üzere çalışmalarına hız verdi. Dijital ikiz teknolojileri sebebiyle MMU’nun kamu tasarım ve testlerini gerçekleştirecek olan TUSAŞ, 18 Mart 2023’te uçağı hangardan çıkarmayı planlıyor. Sayısal ikiz modellemesi, oluşabilecek sorunların tayin edilmesine, var olan yahut yıpranmamış ayarların imtihan edilmesine, oluşturulan senaryoların sanallaştırılmış kopyasını oluşturmaya ve analizlerin gerçekleştirilmesine imkan tanıyacak.