Bakan Karaismailoğlu, 2022’ye kaşe vuran projelere ilgilendiren değerlendirmede bulundu

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022’birlikte hayata geçirdikleri mega projelerle vatandaşların hayatını kolaylaştırdıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, yaptığı bağlanmış açıklamada, sabık sene imza attıkları projelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Geçen yıla Konya- Karaman Hızlı Katar Hattı’nın açılışıyla “aceleci” bire bir kelle yaptıklarına meni eden Karaismailoğlu, böylece demir yolu ağının gücüne ciddi kattıklarını belirtti.

Konya-Karaman Çabuk Şimendifer Hattı’nda ise hem angarya hem geçici taşımacılığı yaptıklarını belirten Karaismailoğlu, “Konya-Karaman arasındaki gezi süresi 1 saat 20 dakikadan 40 dakikaya düştü. Ankara-Konya-Karaman arasındaki yolculuk süresi de 3 saat 10 dakikadan 2 saat 40 dakikaya indi.” ifadelerini kullandı.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın de mega projeleri ortada düzlük düzlük 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022’dahi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle vatandaşların hizmetine sunulduğunu anımsatan Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Iblağ ve Altyapı Bakanlığı yerine hayata geçirdiğimiz kamu projelerin ülkemizin geleceğinde balaban hisse sahibi olmasının gururunu taşıyoruz.

Son 20 yılda iblağ ve bildirişim alanında nice başarılara imza attık. 1915 Çanakkale Köprüsü kabil nice dev eseri ülkemizin ticaretine, turizmine kazandırdık. On Paralık pekâlâ 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu üstelik Bakanlığımız eliyle hayata geçirilen sunu müstesna projelerden biridir. Ülkemize sağladığı ve sağlayacağı faydaların beraberinde dünyanın hizmetine sunduğumuz benzeri mühendislik başarısıdır. İlklerin ve enlerin projesi 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 metrelik kulelerin üstüne yerleştirilen 16 metrelik mimari amaçlı tümden mermileriyle dünyanın sunu faziletli kulelerine eş asık köprüsü adına bile tarihe geçti.”

Havalimanı yatırımları

Havacılık alanında birlikte büyük adımlar attıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, almanak 2 milyon gelgeç kapasiteli Tokat Bakir Hava Meydanı ile Tokat’ın kalkınma seferberliğini henüz ileri noktalara taşıdıklarını rapor etti.

Rize- Artvin Havalimanı’nın dahi dünyanın çevrilmiş projeleri beyninde meydan aldığının altını çizen Karaismailoğlu, deniz dolgusu üzerinde nesir edilen havalimanının Avrupa’da örneği olmadığına dikkati çekti.

İleri mühendislik çözümleri geçer not ve tamamen Türk mühendis ve çalışanlarının eseri olan, ülkenin denize dolguyla yapılan ikinci hava meydanı durumundaki projeyi, dünya ulaşımına, ticaretine, turizmine ihsan ettiklerini belirten Karaismailoğlu, “Bu eserimiz, Türkiye adına konuşu ayrımsız değer olmanın ötesinde ileri mühendislik kabiliyetlerimizin dünyaya çırağ tutan ölçekte olduğunun somut tıpkı örneğidir.” ifadesini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’yi geleceğe ulaştıracak devasa eserleri projelendirirken ülkenin destanlarla dolu mehabetli tarihinden, Türk milletinin inancı, değerleri, örfü ve kültüründen esin aldıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, Rize-Artvin Hava Meydanı’nı projelendirirken bölgedeki hayatın ayrılmaz aynı parçası olan çay kültüründen ve yerel mimariden berenarı faydalandıklarını belirtti.

Nazır Karaismailoğlu, Amasya Merzifon Havalimanı Eskimemiş Terminal Binası Projesi ile dahi almanak sâri kapasitesinin 700 bin yolcunun üzerine çıkarıldığını, havalimanından İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarına seferler gerçekleştirildiğini anlatım etti.

“İstanbul’u çağdaş raylı bütün ağlarıyla donatıyoruz”

Ankara- Kayseri yolculuk süresini 2 saate düşürecek Ankara-Yerköy-Kayseri Çabuk Şimendifer Hattı’nın temelini attıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, hattın, tamamlandığında Ankara- Sivas yüksek hızlı çıpa yoluyla entegre olacağını bile bildirdi.

Şehiriçi raylı sistemler üzerinde da proje çalışmalarının bitmeme ettiğini ve bu kapsamda geçen yıl Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Altı Treni Hattı’nı hizmete açtıklarını rapor eden Karaismailoğlu, günce 1 milyon 200 bin yolcuya bakım verebilecek kapasitede ve saatte 80 kilometre hıza ehil Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Altı Treni Hattı ile Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı seyahat süresinin 10 dakikaya düştüğüne dikkati çekti.

Karaismailoğlu, “Projelerimizle, İstanbul’u çağcıl raylı bütün ağlarıyla yeniden başa donatıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep’te 25,5 kilometre uzunluğundaki Gaziray Projesi’ni tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Güzergahta 2 acul tren hattı ve 2 yörekent hattı görünmek amacıyla elektrikli ve sinyalli 4 demir hat hattı yaptık.

Bir sene ortamında iki ayrı enformasyon uydusunu başarıyla uzaya gönderen dünyada sınırlanmış ülkeler beyninde yerimizi aldık. Cumhuriyet’imizin yüzüncü sene dönümünde, yerel ve milli danışma uydumuz Türksat 6A ile önceki 10 talih arasında yerimizi alacağız.” ifadelerini kullandı.

“Phaselis Tüneli ile turizm merkezi Antalya’birlikte ulaşımı rahatlattık”

Karaismailoğlu, Malatya site merkezinden güzeşte mevcut yolda yaşanan gidiş geliş yoğunluğunu azaltan Malatya Belde Yolu Projesi’ni hayata geçirdiklerini, 26 kilometrelik 1. kesimin hizmete açıldığını bildirdi.

Antalya’da açılan Phaselis Tüneli’ne değinen Vekil Karaismailoğlu, “Tünel, 1305 metre uzunluğunda 2×2 şeritli koşa tüpten oluşuyor. Sefer güzergahı 2 kilometre, gezi süresi dahi 10 zaman kısaldı. Bu tünel, yalnız ara ve akaryakıt tasarrufuyla ülkemize yılda 31 milyon liralık kazandırıyor, karbon emisyonunda 1,8 bin ton azaltım sağlıyor.” bilgisini verdi.

“Zonguldak-Kilimli yolculuk süresi 5 dakikaya indi”

Karaismailoğlu, Zonguldak-Kilimli Yolu Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Tünelleri ile Zonguldak-Kilimli mesafesinin 4,5 kilometre kısaldığını, 40 dakikada geçilen güzergahta seyahat süresinin 5 dakikaya düştüğünü ve Filyos Limanı’na ulaşımın kolaylaştığını bildirdi.

Kaynarca-Glokom yolunu tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını vurgulayan Nazır Karaismailoğlu, İzmit-Kandıra-Memba Yolu Projesi’nin tamamlanmasıyla güzergahın 15 kilometre kısalacağını, yolculuk süresinin birlikte 60 dakikadan 40 dakikaya ineceğini rapor etti.

“Yeniden düz yazı ettiğimiz köprülerle sel bölgesinde güvenli muvasala sağladık”

Pınarhisar ve Çakıllı Çevre Yolları ile Saray-Vize-Pınarhisar ve Kırklareli arasındaki bunaltıcı kısık araç trafiğinin şehir merkezlerinin dışına alındığını belirten Eriştirme Bakanı Karaismailoğlu, böylece gidiş geliş akışının, mukassem defa kalitesiyle, elan konforlu ve emin hale getirildiğini kaydetti.

Sinop’ta başat bölgesinde beis gören Ayancık İkisu, Şevki Şentürk ve Taşova Endüstri Mahallesi köprülerini baştan nesir ederek hizmete açtıklarını ve bölgede sakıncasız ulaşımın sağlandığını rapor eden Karaismailoğlu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Adana Baklalı Köprülü Kavşağı’nın 213 kilometrelik otoban projesinin tıpkı bölümünü oluşturduğunu, kavşağın açılmasıyla hem sanayinin gelişiminin hızlandığını hem birlikte ulaşımın kolaylaştığını vurguladı.

“Yıpranmamış Yusufeli Baraj uğrunda 56,7 kilometrelik tünel düz yazı ettik”

69,2 kilometre uzunluğunda düz yazı edilen Artvin Yeni Yusufeli Yolları Projesi’nde 56,7 kilometre uzunluğunda 39 nüsha tünel, 3 bin 615 metrelik 19 sayı köprü ve köprü yol bulunduğunu tamlayan Karaismailoğlu, 2003 yılında Türkiye genelindeki bilcümle tünellerin uzunluğu 50 kilometre iken, vakit kaybetmeden Yusufeli Barajı’nın etrafında 56,7 kilometrelik tünel inşa edildiğine dikkati çekti.

Konya Eğiste Hadimi Viyadüğü ile Akdeniz ve İç Küçük Asya bölgelerini akıcı bağladıklarını bildiren Karaismailoğlu, Türkiye’nin bildirme faziletkâr ayaklı viyadüğü ile “Toroslara adeta damga vurduklarını” tabir etti.

Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerinin hizmete alınmasıyla onlarca elem virajı olan Enayi Dağları’nı sürücülerin kırıcı rüyası olmaktan çıkardıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, ayrıca 50 bin amut dikerek bölgenin habitatına arttırma fayda sağladıklarını bildirdi.

“Ülkemizin dört köşesine imzamızı atıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Dert-Gerçek-Sap- Patnos Kerem Yolu’na da değinerek, bu yolun, Şarki Anadolu Bölgesi’ni Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan yıldız-güney aksının mefret tıpkısı parçası olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, Malatya Hekimhan Yolu, Diyarbakır Güneybatı Çevreyolu, Bitlis Çevreyolu ve kavşağı, Bursa Togg Üretimlik yolları, Balıkesir Bandırma Girişi Köprülü Kavşağı, Horasan Karakurt Yolu Taşlı Güney 2 Viyadüğü, Batman Hasankeyf Tüneli ve angajman yolları, Şanlıurfa Kuzeybatı Çevreyolu, Sazak-Tarsus Otoban Ayrımı ve Mersin OSB Bağlantı Kavşağı, Samsun Kavak- Asarcık Yolu, Mardin Midyat Şehir Geçişi Bağlantı Yolları ve Midyat Nusaybin Yolu, Bitlis Çayı Viyadüğü ve angajman yolları ile Erzurum İspir Rize Yolu’nun birlikte sabık yıl hizmete açılan projeler beyninde düzlük aldığını hatırlattı.

Bakan Karaismailoğlu, güzeşte yıl “Türkiye’nin ciharıyek köşesine imza attıklarını”, bu yıl bile çalışmalarına çabukluk kesmeden devam edeceklerini bildirdi.

.

Share: