AYDIN/MUĞLA – Muğlalı arıcı koşa, arz nitelikli bal için iklim yurt geziyor

Kamyona yükledikleri kovanlarıyla seçme yıl ayrıntılı yolculuklara çıkan Muğlalı arıcı koşa, Anadolu’nun zengin bitki örtüsünden sunma nitelikli balı elde edebilmek için mevsim boyunca ciddi mesai harcadı.

Arıcılık eden ailede büyüyen Nurlu Aslanpay (54) ve evlendikten sonra arıcılıkla tanışan eşi Zennur Aslanpay (48), 200 kovanı kamyonlarına yükleyerek memleketleri Muğla’nın Ortaca ilçesinden nisan ayında bal yolculuğuna çıktı.

Aslanpay çiftinin önce durağı, Denizli’nin Acıpayam ilçesi oldu. Dağlık araziye geçici konaklama yapabilecekleri hareketli baraka kuran çift, 1,5 kamer kaldıktan sonraları tahminî 700 kilometrelik yolculukla Kayseri’ye geçti.

Burada üstelik kekik ve keven bitkisinden bal sağımı eden koşa, 2,5 kamer sonraları çam balı için Aydın’ın Kuşadası ilçesine cereyan etti.

Yerleşim yeri olmaması nedeniyle taşıma su ve şarj edilen çerağ kaynaklarıyla ihtiyaçlarını karşılayan koşa, burada bile 3 ay bal sağımıyla bütün 7 mahiye yolculuğu tamamlayarak Ortaca’daki evlerine döndü.

Fer Aslanpay, AA muhabirine, familya adına bu yolculuğu gelişigüzel yıl yaptıklarını, biri evlenen ötekisi da üniversitede okuyan çocuklarının üstelik evvelden kendilerine ara sıra etaplarda eşlik ettiğini söyledi.

Bal sağmanın kendileri amacıyla bir yaşam biçimi olduğunu ve buna alıştıklarını tamlayan Aslanpay, bu sene kısaca 2 bin kilometre kat katettiklerini anlatım etti.

“Bu aksiyon amor işi”

Arıcılıkta dinlenmenin olmadığını, kış döneminde arıların bakımını, beslemesini ve ilkbahar üzere tedarik yapacaklarını anlatan Aslanpay, bu işin büyük emek ve fedakarlık gerektirdiğini dile getirdi.

En dolgunca balı vira etmek için yılın muhteşem bölümünde yakınlarından, arkadaşlarından ayrı hanay sürdürdüklerini anlatım eden Aslanpay, “Bu iş aşk işi. Sevmeyen arıcılık yapamaz.” dedi.

Kayseri’birlikte kekik ve geven bitkisinden bal sağımı yaptıklarını, çam balında ise istedikleri verimi bulamadıklarını anlatan Aslanpay, “Kayseri’bile sağdığımız bal üstelik masrafımızı karşıladı. Koşullar ağırlaştı. Nakliyeler gerçekten masraflı. Hoppadak gelip gitmeme kısaca 60 bin liralık harcamışımdır. Haris kalınca arılarımızı mecburen besliyoruz. Çamda da bal bulunmayan, arılarımız cebimize bakıyor. Arılarımızı beslemezsek baharı göremeyiz.” ifadelerini kullandı.

Özellikle Kuşadası’nda çokça beş altı mahsul alındığını belirten Aslanpay, “Arıcılık derece derece bitiyor desek de yeridir. Tabii şerait, toptan ısınma, yangınlar… Eskiden birebir bal aldığımızı bilirdim, demin 10 kovandan benzeri teneke bal alıyorum.” diyerek konuştu.

“Burada hayat pres, ilkel”

Aslanpay, kendisinin kamu sene uğraşarak sağdığı balı kilogramı sayı farkı 150 liradan sattığını fakat piyasada çokça pimpirik ballar satıldığını gördüğünü, vatandaşların şurup munzam ballara aldanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Zennur Aslanpay ise yaptıkları işin zorluğuna değinerek, “Tıpkı ayn delik… Mutfağımızı antrepo yaptık bu kat. Arıcılıkla geçiniyoruz. 3 yıldır üstelik şiddetli gidiyor, iyi benzeri verim alamıyoruz. Arıyı geliştiriyoruz, mahvoluyoruz. Bal olmayınca fert birlikte gidiyor. Burada dirim el, barbar.” açıklamasında bulundu.

Share: