Ayçiçeği ilk teşrin alanı armağan destekli tohumla 4 tekmil büyüdü

Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle planlı “Dünya Günebakan Ihya Projesi” kapsamında Uşak’taki çiftçilere faziletli yağ bereketli, erkenci tür ve yüzdelik 70 mevhibe destekli 1 titrem ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Mıntıka çiftçisi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden temin ettiği gündöndü tohumlarını toprakla buluşturdu. Ayçiçeği ekim alanı, nesil desteğinin birlikte etkisiyle 6 bin dekardan 25 bin dekara imdi. Ulubey ilçesi Omurca köyünde rençperlik işleyen Battal Uğuz, AA’ya yaptığı açıklamada esbak seneler arpa, buğday ve nohut gibi mahsulat ektiklerini söyledi. Bu yıl köylünün çoğunluğunun günâşık ektiğini anlatan Uğuz, şöyle konuştu:
“Ilk kişi tohumlarımız vardı, onlardan ekiyorduk. Tarım ve Orman Bakanlığımızın melez tohumlarından alarak sabık yıl 2 bin 500 dekar alana ilk teşrin yaptık. Yağışsız ayrımsız sene geçmesine karşın tohumların verimli olduğunu ayırt ettik. Bu yıl gene Bakanlığımız yüzde 70 atıfet destekli nesil verdi. Elden köyümüzde 7 bin 500 dekar alana ekim yapıldı. Bilinen günâşık çokça yüce bir im haline geldi. Ekimi dahi sıradan artıyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda bolluk olacağını ve fiyatların düşeceğini hesap ediyorum. Bu yıl yağışlar az buçuk henüz iyi gidiyor. Verimin henüz de yükseleceğini düşünüyoruz.” Gün Çiçeği teşrinievvel alanı bağış destekli tohumla 4 tekmil büyüdü
Hibe desteğiyle tohumların kendilerine çok bağan bire bir fiyata geldiğini anlatan Uğuz, emeği geçenlere teşekkür etti. Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçiye birçok desteğinin olduğunun altını çizen Uğuz, “Araba desteği de veriyorlar. Ayrımsız makine verdi köyümüze onu dahi ekimde kullanıyoruz. Devletimiz tek zaman desteklerini bizden kalık etmiyor. İnşallah bu tohumların artağan olduğunu göreceğiz. Ekimin daha dahi çoğalacağını, artacağını anlayış ediyorum.” diye niteleyerek konuştu. Çiftçilik eden 35 yaşındaki Akif Kızılok ise sabık yıl 450 dekar alanda arpa, buğday ve gato otu üretimi yaptığını söyledi. Bu yıl hibe destekli tohumla alay malay 150 dekarlık alanda gün çiçeği ektiğini kaydeden Kızılok, “Devletimizin hibesinden faydalandık. Sabık yılki arkadaşlar çokça memnundu. Geçen yıl yağışsız olmasına rağmen dekarda 70 ila 100 kilo ortada ürün alındı. Mevsim yağışlı geçti, bundan elan yüksek iz almayı planlıyoruz. Açıkçası beni evlat desteği isteklendirme etti. Yavru maliyeti az daha sıfırlanmış oldu. Bu bindi sayesinde henüz degaje alana gün çiçeği ekmiş olduk.” ifadelerini kullandı. Dikici Yenmiş İnay üstelik 110 dekarlık ayrımsız alana ayçiçeği ekimi yaptığını, verimin bol olması durumunda ati sene bunu 250 dekara çıkarmayı düşündüğünü kaydetti.
Share: