Avustralya Ticaret Bakanı Farrell ile Çinli mevkidaşı Vang görüştü

Avustralya Ticaret Bakanı Don Farrell ile Çin Ticaret Bakanı Vang Vıntao görüştü.

Böylelikle iki ülkenin ticaret bakanları 2019’dan bu yana ilk kez görüşmüş oldu.

Telekonferans yoluyla yapılan görüşmenin basına degaje bölümünde Vang, engelsiz ve içtenlikle düşün alışverişinde bulunmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Vang, “Sizin için da akla yatkın olan aynı zamanda sizi Çin’i ziyaret etmeye çağırma etmekten bile mutluluk duyuyorum. Çin’e ayrımsız ahir ziyaretinizin sizde ayrımlı bire bir tartı bırakacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Vang görüşmenin önceliğinin, karşılıklı güvenin inşası olması gerektiğini belirtti.

Görüşmelerde, kuma dayanç aranması gerektiğini kaydeden Vang, başka yandan üstelik bazen konuların çözülemeyeceğini akseptans etti.

Vang, Çin’in tıpkı şeyi girmek üzere ilkeli olduğu konulardan vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Farrell üstelik Çinli mevkidaşının davetini kabul etti ancak ülfet amacıyla tarih belirlenmedi.

Farrell, görüşmelerin sonucunun tüketicilerin ve ülkelerin faydasına olacağına dikkati çekti.

Bakan Farrell, görüşmenin peşi sıra yaptığı açıklamada, ülkeler arasındaki ticaretin vakitlice ve tamlık yerine sürdürülmesine yönelik tarafların tekmil seviyelerde diyaloğun artırılmasında mutabık kaldığını anlatım etti.

Görüşmede, ticari ve envestisman konularını ele aldıklarını tamlayan Farrell, Avustralyalı ihracatçıların zahir ticaret yapmalarının da bu konular beyninde olduğunu söyledi.

Avustralya basınında düz alan haberlerde, görüşmenin kestirmece 1,5 saat sürdüğü belirtildi.

Avustralya ile Çin arasındaki ilişkilerin bozulması

Çin ile Avustralya ortada 2020’da politik ve ticari mesail yaşanmıştı.

Avustralya ile Çin arasındaki ilgiler, Canberra yönetiminin ilk kez Çin’üstelik tespit edilen Kovid-19 salgınının kökenlerinin araştırılmasına müteveccih mutlak soruşturma talebinde bulunmasının peşi sıra bozulmaya başlamıştı.

Avustralya hükümetinin April 2020’birlikte Acun Afiyet Örgütü’ne uluslararası soruşturma çağrısı yapması konusunda Çin, bu ülkeye ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Avustralya, çöz politikada ecnebi etkisini önlemeye müteveccih çıkardığı kanun ile ara sıra Çin yatırımlarına alın tedbirler almış ve Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’in 5G apışlık altyapısı kurmasını yasaklamıştı.

Buna bedel Pekin yönetimi dahi Avustralya ile tamlık rutin temaslarını askıya almış, Avustralya’dan sığır hitit, içki, ıstakoz, arpa ve kaba ithalatını durdurmuştu.