Avrasya Tüneli inovasyon ödülü aldı

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Avrasya Tüneli’nin, tünelcilik alanında dünyanın önde gelen ödüllerini toplamaya devam ettiği bildirildi. 5 yılda 75 milyon yolculuğa eş sahipliği yapan Avrasya Tüneli, dünyada inşaat ve mühendislik sektörünün yer hatırlı yayınlarından akseptans edilen New Civil Engineer (NCE) dergisi yoluyla inovasyon ödülüne layık görüldü. Nezaret yoluyla yapılan çıklamada: “İngiltere’de kestirmece 50 yıldır yapım ve mühendislik sektörü alanında eser yapan ve her sene dünyanın yer bereketli tünelcilik uygulamalarını ödüllendiren NCE dergisi eliyle ikinci kat ödüle layık görüldü.
Avrasya Tüneli’nin 2020’de hayata geçirdiği Pacemaker Atiklik Aranjör Deli Dolu Tavzih Uygulaması, 41 yabanlık jüri yoluyla yenilikçi zihniyet, kasaba geliştirme, paydaş memnuniyeti, gelişmiş kullanıcı deneyimi, hayat yönetimi, yöntem bilimi ve teknoloji kabilinden kriterler üzerinden değerlendirilerek tünelcilik sistemleri, hizmet ve yenileme alanında inovasyon ödülünü aldı.”
Avrasya Tüneli, NCE aracılığıyla 2018’de İngiltere’nin önde mevrut mühendislik şirketlerinden olan Arup ile enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğini tezyit etmek üzere gerçekleştirdiği projeyle “Hizmet ve Restorasyon Metodu” kategorisinde ödüle layık görüldüğü hatırlatılan açıklamada, bu ödülle Avrasya Tüneli Projesi’nin yapım, finansman, mekân ve pres dallarında hep 14 uluslararası ödülü bulunduğu bildirildi. Ödüle müstahak görülen Pacemaker Cevvaliyet Düzenleyici Etkili Tenvirat Uygulaması karşı bile bilgi sunulan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye’de ilk defa tünel aydınlatmasında hacısı hocası LED tenvirat çözümlerinin kullanıldığı Avrasya Tüneli’nde Haziran 2020 uygulamaya alınan sistemle araçların hızlarının sabitlenmesi sağlandı. Ayrımsız yıl böylelikle yapılan takdir ve analizlere bakarak yer derin noktada patadak çabukluk değişimleri yüzde 69 azaltıldı. Gidiş Geliş verimliliğinin yüzdelik 8,5 çoğalma gösterdiği uygulama alanında hiç gidiş geliş kazası gerçekleşmezken, gidiş geliş sıkışıklığı üstelik tahminî yüzdelik 53 azaldı. Susturucu gazlarının yüzdelik 12’ye varan oranda azalması sağlanarak kasaba kirliliğinin önüne geçilmesine katkıda bulunuldu.”
Share: