Av. Fevzi Konaç: “Hukukun emrettiği sunu alçak cezanın verilmesini rica ediyoruz”

Kule Derneği Kayseri İl Temsilcisi Av. Fevzi Konaç, 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilerek, tensel istismara uğradığı olayla ilgili namına hukukun emrettiği bildirme sakil cezanın verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Cihanşümul hukuk sistemlerinin akseptans ettiği Dokunulmazlık Karinesine ilgi edilmeli” dedi.

Evrensel hususiyet sisteminin akseptans ettiği Masumiyet Karinesine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Av. Fevzi Konaç, “Suçu çakılı olana kadar hep masumdur diye açıklama edebileceğimiz evrensel cemi ünsiyet sistemlerinin akseptans ettiği masumluk karinesinin tıpkı yansıması olup, devletin yargısı marifetiyle bireylerin şahsi ve toplumsal anlamda telafisi imkansız zararlara uğramasını engelleyen aynı ilkedir. Cürüm işlememiş insanları tıpkısı sormaca yahut kovuşturmanın konusu ve tarafı haline ilam etmek lekelenmeme hakkının ihlali olup, esasta sık sık ihlal edilen görevi kötüye istimal suçunu oluşturmaktadır. Lekelenmeme hakkını, suç şüphesi zımnında üzerine soruşturma yahut takip ölçülü kişinin bu işlemlerden ortalık değer, şeref ve haysiyetinin engel görmemesi, topluluk içindeki saygınlığının zedelenmemesi, ‘üzerine henüz değişmez hükümranlık verilmemiş kişinin’ masumiyetine beis verecek, kişiyi sosyete gözetiminde mahküm edecek rastgele soy kortej, kitap, fen kabilinden davranışlardan içtinap adına tanımlıyor hukukumuz” diye niteleyerek konuştu.

“Yeryüzü bati cezanın verilmesi adaletin tecellisidir”

Konaç, lekelenmeme hakkının ihlal edilmemesi üzere adli makamlarla birlikte, yönetsel makamlar, basın-iz kuruluşları ve millet kendisine herkese görev düştüğünün altını çizerek, “Icap amme görevlilerinin gerekse basın mensuplarının toplumun bilgilendirilmesi ile kişilerin lekelenmeme hakkı arasındaki çizgiye özen etmesi gerekmektedir.

Bu açılım hukuki, insanca İslami ve vicdanidir. Bu hususlara dikkat edilerek yapılacak soruşturma, soruşturma ve enstantane sonunda verilen karar kamu vicdanını dahi rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

” Türkiye’de masumluk karinesi prensipleri muteber değil”

Türkiye’de Masumiyet Karinesi prensiplerinin meri olmadığına özen çekici Cihannüma Derneği İl Temsilcisi Av. Fevzi Konaç, “Yanlışlık atfetme edilen yaşama ve kurum ilk fiyat öder, linç edilir ve ne yazık kim hantal etkin türe sistemimizde ülfet kararını sonraları verir. Dolayısıyla aslında arı yahut suçlu olduğu elan galiba sıfır bire bir birey veya gelgel, budun önünde önceden karşılık ödediği halde elan sonradan suçsuzluğu sabit olduğunda hangi yazık kim ödediği karşılık yanına kar kalır. İşte Türkiye’de yaşanan bu son kesinleşmemiş olayda, 6 yaşındaki tıpkısı çocuğun nikahlanıp evlendirilerek seksüel istismara uğradığı iddiası ile ilişik ailesi, babası, annesi zarfında bulundukları tıkır ve topluluk, topluluk başlarken bedel ödemiştir. Tabiri caizse benzeri bando ‘Tanrılar’ başlangıçta kurban istemektedir ve kurban verilmiştir. Tahkikatin sonucu beklenmeden insanların hep lekelenmiştir.

Ancak koca istifham şudur? evet sav edildiği gibi değil ve insanlar bu açıdan masumsa, evrensel ülfet ilkesi ‘lekelenmeme hakkı’ ve masumluk karinesi nereye konulacaktır? Maslahat budur. Tığ Müslümanız. Hiç bir ahlaksızlığı, İslam’ın, fıkhın, maneviyatın, örfün ve insanca değerlerin kabul etmediği bir fiili akilane görüp savunamayız. Hakeza bire bir duruma düşmekten Allah’a sığınırız. Amma şunu dahi biliriz ki; benzeri masumun hukukunu yüklenmek, bin zalime adisyon sormaktan evladır” dedi.

Konaç akıbet olarak, “Hani ‘hususiyet herkese geçişsiz’ diyerek bas bas bağıranlar var ya, ilgilendiren olayda aileyi önceden linç edip, sloganlar atanlara bende hukukun bu temel kavramını hatırlatıyor, olur kimliğine bakmadan hukuk herkese geçişsiz diyorum” dedi. – KAYSERİ

.

Share: