Asya’da piyasalar muğlak seyretti

Japonya’de merkez bankasının müdahalesine karşın ara kazanç piyasasından çıkışlar hisse piyasalarını de baskıladı. Çin küsurat koronavirüs vakaları sebebiyle gâh şehirlerde kısıtlamaları artırsa da, emlak kabil donuk sektörlere bindi verilebileceğine ve sıkıntılı dışındaki Çinli şirketlerin denetlenmesini onaylayabileceğine ait marifet akışı risk iştahını besledi. Hafta ortamında Japonya Dalan Bankası (BoJ), nema oranlarını murat seviyede sancımak üzere ara kazanç alımı gerçekleştirirken, iktisat yönetimi, daha geçmiş “yendeki zafiyet şirketlerimizin yararına” mesajı verse dahi paritenin Ağustos 2015’ten bu yana bildirme erdemli seviyelerdeki seyrini sürdürmesi karşısında “kurdaki hareketleri yakından izliyoruz” açıklaması yaptı. Bu gelişmelerle, hafta zarfında 125,1 dolar/yen paritesi bu seviyeden mevrut satışlarla gerilese da haftayı yüzdelik 0,4 artışla 122,5 seviyesinden tamamladı.
Hafta zarfında bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre Japonya’de aylakçılık yüzde 2,7’ye gerilerken, sanayi üretimi yüzdelik 0,1’le beklentilerin altında arttı.
Çin’de ise imalat uran PMI 49,5’e düştü. söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’üstelik Nikkei 225 endeksi yüzde 1,72 ayar kaybederken, Çin’birlikte Şangay bileşik endeksi yüzdelik 2,19, Hong Kong’üstelik Hang Seng endeksi yüzdelik 2,97 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 değer kazandı. 4 April ile başlayan haftanın selen takviminde, çarşamba Çin’dahi imalat uran PMI ve cuma namazı Japonya’bile aut ticaret dengesi verileri izlem edilecek. Çin’dahi hisse piyasaları pazartesi ve salı günü dinlence zımnında sınırlanmış olacak.
Share: