Asrın felaketinden kurtulan depremzedeler Isparta’da konaklayacakları tesislere yerleştiriliyor

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Isparta’ya getirilen yaklaşık 300 depremzede, ildeki otel ve misafirhanelere yerleştirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, Akdeniz, Güneydoğu ve Gün Doğusu Rum bölgelerindeki 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Isparta’ya bile depremzedeler gelmeye başladı.

Şu temel kadar kente gelen 300 depremzede, AFAD koordinesinde otel konukevi ve abes konutlara yerleştirildi.

Afetzedeleri misafir etmek talip vatandaşların Valilikçe oluşturulan İl AFAD Müdürlüğü eş güdüm merkezi ile Kaymakamlıklara müracaatları üstelik sürüyor.

Bu arada, zelzele bölgesinden özlük imkanlarıyla gelen vatandaşları yanlarında mihman eden vatandaşların da AFAD’a bilgi vermesi isteniyor.

Mersin’in Tarsus ilçesinden getirilen 29 depremzede dahi Elçi ilçesinde hizmet veren Hasan-Emine Büyükkutlu Huzurevine yerleştirildi.

Buğdayını satan fellah gelirini bağışladı

Öte yandan, Elçi ilçesinde rençperlik işleyen 70 yaşındaki Durmuş Yerlikaya dahi deposunda bekleyen 3 bin 200 kilo buğdayının gelirini depremzedelere affeylemek için traktörüne yükledi.

İlçedeki aynı ekincilik firması buğdayı 25 bin lira karşılığında satın aldı. Yerlikaya, bu parayı AFAD aracılığıyla depremzedelere bağışladı.

Yerlikaya, AA muhabirine, yaşanan deprem felaketine çokça üzüldüğünü söyledi.

Elinden bu kadar geldiğini belirten Yerlikaya, “Bunu o kardeşlerimize kabartmak istedim. Cenabıhak akseptans etsin, inşallah yaralarının sarılması için aynı nebze faydası tamam. Tanrı devletimize tefessüh vermesin.” diyerek konuştu.