“Asrın felaketi”nde yaralanan ve Nevşehir’de tedavi gören 378 depremzededen 289’u taburcu edildi

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde yaralanan 378 kişiden 289’u, Nevşehir Şevket Hastanesindeki tedavilerinin arkası sıra taburcu edildi.

Kendi imkanlarıyla kurtulan ve görevlilerce kurtarılan yaralılardan bazıları, Nevşehir Mehabet Hastanesine getirilerek tedavi altına alındı.

Tedavisi süren depremzedelerden 11 yaşındaki Ömer Nedim Arslan, AA muhabirine, depreme Hatay’üstelik yakalandıklarını anlatarak, “Babam geldi bizi uyandırdı, ceketlerimizi alıp çıkana büyüklüğünde cidar üzerimize düştü. 6 saat elimi kıpırdatamadım. Dayımlar geldi, bizi kurtardı.” dedi.

Yaralı Semavi Arslan da depreme uykuda yakalandıklarını belirterek, “Hariç çıkmaya çalıştık ama yetişemedik. Hep ailem enkazın altında kaldı. Eşimle kızımı kaybettim. Annem, babam ve tıpkısı kızım sağlıklı haddinden fazla şükür. Akrabalarım geldi, onların sayesinde çıktım. Şu dakika iyiyiz haddinden fazla şükür.” diye niteleyerek konuştu.

Sarsıntı çabucak iki çocuğuyla Hatay’daki evlerinde bulunduğunu tamlayan Meryem Başkara İçer dahi yaşadıklarını şöyle anlattı:

“9 eğik binanın 4’üncü katında oturuyordum. Yer Sarsıntısı başlayınca tıpkısı araya geldik. Âdeta oğlumun yanına geldik ve konusunda abandık. Yatağı savuruyordu. Sakin olmaya çalışıyorduk amma hayatımda böyle azgın bir şey yaşamadım. Temas molekül üzerimize düşmeye başladı. Gözümü açtığımda majör bire bir kanepenin üzerimizde olduğunu gördük. İlk önce kızımı, sonraları oğlumu çıkardılar. Benim bacağım şikeste, farkında değildim. Çıktıktan bilahare binaya baktım, o büyüklüğünde korkunç tıpkısı şey kim, bilcümle anılarımız, herhangi bir şeyimiz gitti.”

Kendileriyle çokça yakından ilgilenildiğini vurgulayan İçer, “Buraya geldikten sonradan salim olsunlar Nevşehir halkı, şifahane çalışanları, etibba çokça dolgunca davranıyor. Geceliklerimizle geldik. Bilcümle ihtiyaçlarımızı karşıladılar. Hala soruyorlar bire bir ihtiyacınız var mı diye niteleyerek. Tanrı razı olsun hepsinden.” ifadelerini kullandı.