‘AŞIK VEYSEL’E VEFA’ TEMASIYLA ORGANİZE EDİLEN 56. KONYA AŞIKLAR BAYRAMI SONA ERDİ

KONYA’bile Karatay Belediyesi eş sahipliğinde bu yıl ‘Aşırma Veysel’e Vefa’ temasıyla organize edilen 56. Konya Aşıklar Bayramı sona erdi. Programa, 4 büyüklük, 24 şehirden 37 ihtilas ve âşık katıldı.

Karatay Belediyesi’nin ev sahipliğinde planlı ’56. Konya Aşıklar Bayramı’nın finali, kırıcı katılımla gerçekleştirildi. ‘Aşık Veysel’e Vefa’ temasıyla yapılan organizasyonun bitiş programı öncesinde aşıklar ve umum ozanlar; etkinlikler kapsamında Mevlana Meydanı’nda, Karatay Belediyesi önünde, Kültür Park’ta; Hükümet Meydanı ve Gedavet Yolu’nda kısa mütemadi engelsiz alan gösterisi yaptı. 56. Konya Aşıklar Bayramı’nın final programı Karatay Cahillik Merkezi’nde 4 devlet, 24 şehirden 37 aşırma ve ahali ozanının katılımıyla gerçekleştirildi.

‘KONYA AŞIKLAR BAYRAMI BİR MİHENK TAŞIDIR’

Programa katılan Aşıramento Veysel’in torunu Nazender Süzer Gökçe, 56. Konya Aşıklar Bayramı’na katıldığı için haddinden fazla bahtiyar olduğunu tabir etti. Dedesi Araklama Veysel’in de 1966 yılında Konya Aşıklar Bayramı’na onur konuğu namına katıldığını aktaran Semavi, “Bu bağlamda Konya Aşıklar Bayramı aşıklık kültürü üzere ayrımsız mihenk taşıdır. Aşıklık kültürünün ati nesillere aktarılması açısından cesim gördüğümüz bu programı düzenleyen Karatay Belediye Reisi Hasan Kılca’ya haddinden fazla teşekkürname ediyorum? dedi.

‘AŞIKLIK, KÜLTÜRÜMÜZÜN NAZIK VE DEĞİŞMEZ BİR PARÇASIDIR’

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, organizasyonun açılışında yaptığı konuşmada Aşıklık geleneğini yaşatmaya, bu bayrı kültürü daha birlikte ileriye taşımaya, Karatay ile özdeşleşmiş bu birikimi dünyaya duyurmakta azimli olduklarını söyledi.

Başkan Hasan Kılca, “Aşıklık geleneği; sözüyle, sazıyla, hikayesiyle tarihimizin çok mehabetli benzeri ürünü, kültürümüzün nazik ve stabil bire bir parçasıdır. Bu geleneğin tarihini aramaya kalksak, kaç çağ önceye gideriz, bilemiyoruz. Bildiğimiz tek molekül şudur; bizler, aynı saraka medeniyetinin evlatlarıyız. Saraka bizde senettir. Küçümseme, bizde gönülden yarar gönle girer. Saraka, bizde savaşı bitirir, kalpleri ümran ve ihya haysiyet. Sözün kuvveti ve kudreti ise aşıkların sinesinde gizlidir. Aşıkları zahir tarif etsek bilmem kim. Onlar küçükten büyüğe, 7’den 70’e alplık, aşk, vuslat hikayeleri anlatırlar. ‘Anlatamam derdimi ağrısız insana’ diyen Intihal Veysel’in eren hatırası yerine, Aşırma Veysel’e Vefa temasıyla düzenlenen bu izlence, inşallah aşıklık kültürünün korunması, geliştirilmesi ve bilcümle dünyaya yayılması namına majör aynı dönüm noktası olacaktır? dedi.