Arsıulusal Termonükleer Deneyim Reaktörü (ITER) nedir

Dünyanın sunma balaban karbonsuz çekirdeksel bileşke projesi olan Arsıulusal Termonükleer Deneysel Reaktörü (ITER) projesi, önce kendisine 1985 yılında ABD başkanı Ronald Reagan ve Zalim Önder Mikhail Gorbaçov ’un katıldığı ayrımsız zirvede gündeme gelmişti. Bütün insanlığa yetecek kadar bıkılmayan ve akman enerji vaadi ile yola çıkan bu dev proje, benzeri Zaman’te düz düzlük bileşke tepkimelerine analog bire bir şekilde atomları birleştirerek enerji üretmeyi amaçlıyor.
Devir ortamını gezegenimizde bina etmek üzere yola çıkılan bu projede, Gün’ten 10 itmam daha faziletkâr ısıya erişilebilecek. Arsıulusal Termonükleer Deneyim Reaktörü (ITER) diye niteleyerek aşina makinenin parçaları dünyanın farklı bölgelerinde geliştiriliyordu. 2020’nin orak ayı ayında ise bu parçalar, birleştirilmek için Fransa’da ayrımsız araya getirilmeyw başlandı. ITER projesi 2006 ’de MEMLUK, Rusya, Çin, Müttehit Kraliyet, İsviçre, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve toplamda 27 Avrupa Birliği üyesi ülkenin iş birliğiyle başlatıldı.
23.6 milyar dolarlık projedeki reaktörün sarrafiye ​​deneylerinin Aralık 2025’te başlaması planlanıyor. Peşi Sıra ilk ultra-yunak plazma 2025 yılı sonlarında üretilecek ve gelecek 10 sene süresince veriler incelenerek reaktörün makul çalışıp çalışmadığı belirleme edilecek.