Apple ve Amazon beklenen satışın altında kaldı

Apple, orak ayı-eylül dönemine ilişik bilançosunu kamuoyuna bildirdi. Şirketten yapılan açıklamaya bakarak, 25 ilkgüz’de sona muazzez 3 aylık dolaşma bilançosunda dördüncü çeyrek altın yerine kabul eden şirketin geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 29 artarak 83,4 bilyon dolara ulaştı. Iştirak, geçen yılın benzeri döneminde 64,7 bilyon dolar dirimlik elde etmişti. Kaydedilen artışa karşın ortalık beklentilerinin gerisinde artan ortaklık gelirinin, bu dönemde 84,9 bilyon dolar olması öngörülüyordu. Firmanın sabık yılın aynı döneminde 12,7 bilyon dolar olan kesin sülale ise yüzdelik 62,2 artarak 20,6 bilyon dolara yükseldi. Şirketin hisse başına aile, bu dönemde 0,73 dolardan 1,24 dolara bundan sonra. Bu dönemde Apple’ın akıllı telefon, tablet ve bilgisayar satışları çoğalma gösterdi.
iPhone satışlarının tutarı, temmuz-eylül döneminde geçen yılın bir dönemine kıyasla yüzde 47 artarak 38,9 bilyon dolara yükseldi. Tıpkısı dönemde iPad satışları yüzde 21,4 artışla 8,3 bilyon dolara, Mac satışlarının tutarı ise yüzde 1,6 artarak 9,2 milyar dolara ulaştı. Apple Peş Yöneticisi (CEO) Tim Cook, şirketin finansal sonuçlarına ilgili, “6 bilyon dolara servet olduğunu adisyon ettiğimiz, beklenenden daha şişman olan genişlik kısıtlarına rağmen çok canlı tıpkısı takat sınırı sergiledik.” değerlendirmesinde bulundu. Cook, tedarik zinciri sıkıntılarının, göz genelindeki yonga sorunu ile Güneydoğu Asya’daki koronavirüs salgınının hastalık olduğu istihsal kesintilerinden kaynaklandığını rapor etti. Yeryüzü sıkıntılarına karşın ilk teşrin-mabeyin döneminde elan dinamik tıpkısı sağlık artışı beklediklerini belirten Cook, kovid-19 salgınıyla ilgilendiren üretim kesintilerinin balaban ölçüde iyileştiğini, çip sıkıntılarının ise devam ettiğini kaydetti. Amerikalı e-ticaret devi Amazon bile bu yılın üçüncü çeyreğine ilgili bilançosunu yayınladı. Şirketten yapılan açıklamaya bakarak, Amazon’un bu yılın temmuz-ilkgüz döneminde elde ettiği gelir, sabık yılın bir dönemine göre yüzdelik 15 artarak 110,8 milyar dolara ulaştı. Şirketin güzeşte yılın ayrımsız dönemindeki kemiksiz satışları 96,1 milyar dolar olarak kayda geçmişti. Ortalık beklentilerinin gerisinde küsurat ortaklık gelirinin, bu dönemde 111,6 bilyon doları bulması hesap ediliyordu. Amazon’un kemiksiz ev ise bu dönemde 3,2 milyar dolara geriledi. Şirketin güzeşte yılın bire bir döneminde elde ettiği net kar 6,3 bilyon dolar seviyesindeydi.
E-ticaret devinin sabık yılın üçüncü çeyreğinde 12,37 dolar olan hisse başına ev ise bu yılın aynı döneminde 6,12 dolara düştü.
Share: