Apple ile Prepear arasındaki armut logosu, mahkeme dışına taşınacak

Isırılmış elma logosu kullanan Apple’ın, imlek üstüne  sonuç etap himayeci benzeri biçimci sergilediği cümle marifetiyle biliniyor. Ancak teknoloji devi, kimi vakit bu tavrını abartarak aksülamel çekiyor. Apple’ın akıbet telif hakkı kurbanı ise dallar üzere yemek öğünleri planlama uygulaması “Prepear” olmuştu. Uygulamanın armut çizimli logosu, Apple’ın dikkatini çekmiş ve şirket, uzlaştırma şikayetiyle geçtiğimiz temmuz ayında mahkemeye başvurmuştu. Apple; Prepear’ın armut şeklindeki logosunun, Apple logosunun ‘ayırt edici özelliğini azaltacağı ve tüketicilerin Apple ve Prepear’ın hizmetlerini karıştıracağı gerekçesiyle yasalı yollara başvurduğunu söylemişti.
en üst bilgilere bakarak, Apple ve Prepear aralarındaki anlaşmazlığı mahkeme dışında çözmeye değişmeyen verdi ve duruşmanın 30 zaman süreyle askıya alınması irade edildi. Yakınlar şu anda konuyu çözüme kavuşturmak amacıyla aralarında faal kendisine müracaat ediyor. Fakat iki şeriklik bile daha tıpkı anlaşmaya varmış değil. Prepear kurucularından olan şirketin kelle pres sorumlusu Russell Monson, Apple’ın ürün temalı logo kullanan siftinlik işletmelere baskı uyguladığını söylemiş ve bu işletmelerin, Apple ile savaşım edecek büyüklüğünde parası olmadığını vurgulamıştı.
Mavera yandan davadan önce yalnızca 5 çalışanı mevcut Prepear, Apple’ın açtığı davanın masraflarını karşılayabilmek üzere bir çalışanı ile yollarını açmak zorunda kalmıştı. Bakalım iki müşareket ortada önümüzdeki günlerde kavil sağlanabilecek mi?
Share: