Apple, hareket çıkışı çalışanlarını aradığı için mahkemelik oldu

Dünyanın bildirme büyük şirketleri arasında kayran kayran KUL merkezli uygulayım bilimi şirketi Apple, hele ÇAKER çalışanlarına yaptığı ense kontrol politikası nedeniyle oldukça eleştiriliyor. Şeriklik herhangi bir periyot himmet bitiminde, çalışanların tıpkısı özdek çalıp çalmadığını onaylamak amacıyla uzun tıpkı peş ve çanta araması gerçekleştiriyor. Ayrıca noksan saat süren bu uygulamayı mücahede bitiminden sonra işleyen Apple, çalışanların himmet bitiminde şirketten çıkmasına müsaade vermiyor.
APPLE, ÇALIŞANLARA MUNZAM ÜCRET ÖDEMİYOR ÇAKER yasalarına göre Apple, mesaiye eklenmiş kendisine yaptığı az saatlik arka kontrol politikası üzere çalışanlarına katma ecir bayılmak zorunda. Çünkü şirket, bu uygulamayı himmet saati süresince değil aksiyon çıkışı yapıyor. Yani çalışanlar noksan saat elan şirkette bekletilmiş oluyor. Bu duruma tepkili olan çalışanlar, ESIR yasalarını çiğnediği gerekçesiyle Apple ’dan şikayetçi oldu. Kaliforniya Faziletkâr Mahkemesi, Apple ’ın iş saati bitminde yaptığı bu uygulamayı haksız buldu ve çalışanların şu asıl kadar adalet ettikleri hep melfuf ücretlerin ödenmesini istedi.
APPLE: ÇALIŞANLAR İŞE ÇANTAYLA GELMESİN Mahkemenin bu kararından sonradan defans yapan Apple, çalışanların işe gelirken çanta getirmelerinin yasaklanması gerektiğini savundu. Fakat duruşma, 21. yüzyıldaki hayat şartları düşünüldüğünde bunun türlü olmadığını söyledi. Apple ’ın şu anda çalışanlarına hep ne büyüklüğünde ödeyeceği bilinmese da duruşma mecmu olarak sonuçlandığında şirketin milyonlarca dolar ifa yapması gerekebilir.
Share: