Antalya’da çekicilik yolu trafiği haziranda hareketlendi

Antalya’dahi gelgel trafiğinin artması turizmin hareketlenmeye başlaması anlamına geliyor. Koronavirüs hikâye sayılarındaki düşüş ve aşılamadaki artma bile bu hareketliliği destekliyor. Fraport SEMIZLIK Antalya Havalimanı’nda Umum Müdür Bilgihan Yılmayan; Almanya, Ukrayna ve Polonya’dan mevrut yaya sayısının arttığını aktardı. Yılmaz, şu anda Rusya pazarına odaklandıklarını, uçuş kısıtlamalarının kalkmasıyla Rusya pazarında güç bire bir artma beklediklerini kaydetti. Almanya pazarında birlikte bati gelişme yaşandığına dikkati calip Yılmaz, Türkiye’den Almanya’ya giden yolculara karantina şartının kaldırılmasıyla yolcu sayısının çoğalma trendi yakaladığını bildirdi. Yılmayan, hazirana kadar 13 ülkeye yönelik uçuşların yapıldığını belirterek, “Şu anda 25 ülkeden ve 64 destinasyondan eğreti ağırlıyoruz. Bu sayının önümüzdeki günlerde henüz dahi artmasını bekliyoruz. 2019’da 54 ülkeden yolcuya hizmet veriyorduk, gine o günlere çalmak istiyoruz.” ifadesini kullandı. Antalya Havalimanı’na 1 Ocak’tan itibaren 825 bin ecnebi yolcunun geldiğini vurgulayan Yılmayan, şunları kaydetti: “Haziranın evvel haftasından itibaren cümbüş başladı. İlk 8 günde 120 bin yolcuya bakım verdik. 2019’daki rakamların yüzdelik 22’sini yakalamış durumdayız.
Bu süreçte bildirme çok palyatif 59 bin ile Ukrayna’dan geldi. 2019 ile kıyasladığımızda haziranın evvel haftası rakamlarına bakarak Ukrayna pazarının yüzdelik 50 büyüdüğünü görmekteyiz. Ukrayna’yı ise 17 bin yaya ile Almanya, 10 bin eğreti ile üstelik Polonya izlem etti. Rusya ile İngiltere uçuşlarının başlamasıyla bulaşan sayıları alelacele artacak. Tırı Vırı el altında Almanya, Polonya, Baltık Ülkeleri ve Türkçe Cumhuriyetleri’nden kuvvetlenen bire bir trafik görmekteyiz. Ukrayna pazarı 2020 yılında olduğu kabilinden bu yıl dahi rekor tazelemektedir.”
Yılmayan, iç format trafiğinde da normalleşme adımlarıyla acul toparlanma görüldüğünü, haziranın ilk haftasında 103 bin yolcuya hizmet verildiğini dile getirdi. Varol, haziranın evvel haftasında Antalya’ya günce ortalama 15 bin turistin geldiğini belirterek, “Bu bile günlük kestirmece 100 dış şekil geliş uçağı demek. Bunlar müstevli sürecinde çok kilolu rakamlar. Bir ay öncesinde vakit kaybetmeden yarısı vardı. Almanya’üstelik genel ağ sitelerindeki arama motorlarında Türkiye ile ait vukuf paylaşımının serencam 14 ayın genişlik efdal verisinin serencam tıpkısı haftada gerçekleştiği bildirildi. Türkiye’ye müteveccih vahim ayrımsız talebin olduğunu görmekteyiz.” diyerek konuştu.
Share: