Altının gram fiyatı 600 ’e çıkınca Trabzon hasır setleri vitrinde kaldı

Trabzon ’da altının gram fiyatı 600 liraya çıkınca seçme gelinin hayalini süsleyici 2 amade bilezik, tıpkısı gerdan, yüzük ve küpelerden oluşan coğrafi işaretli Trabzon hasır setinin fiyatı dahi 320  liraya yükseldi. Son günlerde doların fiyatının 10 liraya ulaşmasının yanında ons zer fiyatının birlikte dolara zevcelik etmesi ile birlikte altının gram fiyatında 600 liralar göründü. Bu buut düğün yapacak olan vatandaşları esmer karaca düşündürüyor. Kuyumculara zer almaktan çıktı bugünlerde bozdurmaya gelenlerin sayısının daha fazla olduğu görülüyor. Konuyla ait değerlendirmelerde kâin Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Ulvi Muharrir, hem dolar hem üstelik ons altının ikisi gelişigüzel yükselmesi ile TL bazında altının gram fiyatının 600 ’e dayandığını söyledi. Kalem Erbabı, “Biz bile bu rakamları bekliyorduk ama mart-april ayları gibi olan beklentimiz haddinden fazla çabuk gelişti.” diyerek, zer fiyatlarının yükselmesi ile vatandaşın coğrafi işaretli Trabzon amade bileziği ve setini gelgel gücünün oldukça zayıfladığını belirtti. Bu ürünlerin imdi kadınların bilekleri, boyunlarından imdi artık bu gidişle vakit kaybetmeden vitrinleri süsleyeceğini rapor fail Yazıcı “Altın fiyatlarının serencam dönemde yükselmesi nedeniyle Trabzon hasır bileziğini 8 ve 14 değer ürünler şeklinde artık yapıyorduk.  2 amade bilezik, aynı gerdan ve küpelerden oluşan hasır setinin fiyatı daha düne büyüklüğünde 50 bin liradan başlarken 250 bin teklik seviyesine büyüklüğünde çıkabiliyordu.
Altının gram fiyatının 600 liraya yükselmesi ile bugün bu 50 bin liradan başlayanlar bundan sonra 65-70 bin liradan başlar ağıl geldi. Bunun üstelik anlamı yüzde 30-35 civarında altına remiks gelmesinde yüzde 40 ’lara varan fiyatları yükseldi. Ilımlı seviyede ayrımsız hasır bileziğin fiyatı şuan 80-100 bin teklik civarında.
Evvelden 250 bin teklik 21 çift mesafe, hasır kol, yüzükleri ve küpelerin fiyatı ise şimdilerde 320 bin liraya büyüklüğünde balkon durumda.
Trabzon ’üstelik dernek yapıyorsan hasır bileziksiz dernek olanaksız, hasır bileziksiz eş gayrimümkün. Vatandaş bir şekilde borçlanarak hasır bileziği almaya çalışıyor.” diyerek konuştu.