Aksaray’da bin 352 konutun ad çekme çekimi gerçekleştirildi

Aksaray’da 250 bin Toplumsal Göz Projesi çerçevesinde yapılacak olan bin 352 konutun 5 ayrımlı kategoride yapılan ad çekme çekimleri gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Şişman Bölük İdaresi (TOKİ) Başkanlığı marifetiyle 81 ilde martir yakınları, engelliler, emekliler, çoluk çocuk ve normal gelirli vatandaşlar için yapılacak olan 250 bin Sosyal Hane Projesi’nde Aksaray’da yapılacak olan bin 352 konutun ad çekme çekimi gerçekleştirildi. Aksaray Bilgelik ve Toyluk Merkezinde planlı kura çekilişi TOKİ Başkanlığında Aksaray 7.Noterliği yoluyla yapıldı. Yüzdelik 5 kontenjanda martir, gazi yakınları ile mânialı vatandaşlara yönelik ad çekme çekimi yapılırken, yüzde 20 mütekait ve taze kontenjanı saha aldı. Genişlik faziletkâr kontenjan ise yüzde 50 adına normal gelirli vatandaşlara sunuldu. Aksaray merkezde yapılacak 200 konuta mecmu 22 bin 682 müracaat yapıldı. 5 farklı kategoride torbalanan hak sahibi isimleri noter huzurunda kurayla çekildi. 8 ilçede yapılacak olan konutların kurasını merakla izleyen vatandaşlar umutla isimlerini duymayı beklerken, önemsiz çıkan vatandaşlar bahtiyarlık yaşadı. Kura çekiminde Ağaçören 120, Eskil 4. Adım 300, Eskil Eşmekaya 94, Gülağaç 142, Güzelyurt 106, Ortaköy 70, Sarıyahşi 108, Sultanhanı 142, Dalan 300, Eşkal Yenikent 70 bölük türe sahibini buldu.

Genç kategorideki oğluna çıkmasını beklerken normal kategoride türe sahibi olan Mücevher Sürgü (42), “Çokça mutluyum teşekkürname ederim. Bir Nice misil katılmıştım ama oğlumda yazılmıştı. Bana imdi yıldız banaymış. Çok mutluyum şuanda çokça sevindim. Alışılagelen sair yerine yazılmıştım. Oğlumda tüvana kategoride katılmıştı. Bana nasipmiş. Tamam bundan sonraki süreçte çalışıp borçlarını ödemeyi düşünüyorum” dedi.

İlk kere TOKİ kuralarına katılan Yüksel Yetişir (58), “Ortaköy’den geliyorum. Saat 10’da geldik. Şuanda bize çıkmadı, bana çıkmadı. İlk nöbet yazılıyorum. Devletin vermiş olduğu imkan devam ederse gine aramak istiyorum. İnşallah kazanç. İkinci müracaatımızda çıkar bekliyoruz bakalım” diye konuştu.

Nafiz Çelebi (51) ise “Ortaköy Balcı Mahallesinden geliyorum. Buna üçüncü öğün katılmaktayım. Hak edene verildi zannederim. Tıpkı dahaki çekilişe şansımızı deneyeceğiz. Yurt budun amacıyla uz hayır olsun. Tabiatıyla önce etapta ayrımsız kasırga çıkma ümidiyle geliyoruz. Ama sonuna akla yatkın ümitlerimiz kayboluyor. İnşallah doğru ayrımsız çekiliş olmuştur. Hak sahipleri yerlerini bulmuştur” dedi.

Programa Aksaray Belediye Reisi Cihan Dinçer’de katılarak vatandaşların heyecanının paylaştı. – AKSARAY

Share: