Adil Karaismailoğlu: Sınır İstanbul, Boğaz’dan 13 kat henüz emin olacak

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Biçim İstanbul amacıyla düzenlenen önceki esas atma töreninde konuştu. Türkiye’nin kavrayış projesinin öneminin altını çizen Karaismailoğlu, Çizgi İstanbul’un Boğaz’dan elan sakıncasız olacağını söyledi. Karaismailoğlu, “Simülasyonlarımıza göre, Kanal İstanbul, durum güvenliği açısından İstanbul Boğazı’ndan 13 intaç daha güvenli olacak.” dedi. Bakan Karaismailoğlu, köprünün 45 kilometrelik Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy yolunun bire bir parçası olmakla alay malay Çizgi İstanbul ’un Sazlıdere kesiminin bile geçişini sağlayacağını belirtti. Adil Karaismailoğlu: Yol İstanbul, Boğaz’dan 13 itmam daha tehlikesiz olacak video Karaismailoğlu, şunları söyledi: “İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğindeki artma, gemi boyutlarının büyümesi ve alelhusus akaryakıt kadar ağır maddeleri taşıyan tanker geçişlerinin artması acun mirası İstanbul üstünde nazik ağırbaşlılık ve yıldırma oluşturuyor. 54 iskelede günde 500 bin muvakkat haiz şehir için vapur ve feribotlar için dahi çokça aheste kaza riski söz konusu. İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin güvenli geçişi için almanak kapasitenin 25 bin olduğu düşünüldüğünde bugün tahminî 45 bin olan, önümüzdeki yıllarda 78 bine çıkacak sefine trafik yükünün İstanbul Boğazı’nın ezgi, can, para ve kasaba güvenliğini zılgıt ettiği daha de bol anlaşılıyor.
Henüz geçen hafta gidiş halindeki kargo gemisinin tıpkısı balıkçı teknesine çarpması sonucu iki balıkçımızın hayatını kaybetmesinin acısı hala yüreğimizde. Bunlar İstanbul Boğazı’nda alternatif bir geçiş güzergahına ne denli ihtiyaç olduğunu bedihi gösteriyor. Mühendislik çalışmalarında 204 bilgi insanının fariza aldığı Geçek İstanbul, tamamlandığında ilkin İstanbul ve çevresindeki vatandaşlarımızın duygusal ve servet güvenliğinin sağlanması, Boğaz’ın tarihî ve kültürel dokusunun korunmasının birlikte İstanbul Boğazı’nın de gidiş geliş yükünü hafifletecektir. Yazı İstanbul ile Türkiye’nin bahir yolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek, Karadeniz ticaret gölü haline dönüşecek. Ülkemiz arsıulusal ulaştırma ve lojistik koridorlarından daha aşkın pay alacak ve global ticarette daha faal nümayiş oynayacak. İstanbul Havalimanı, Şimal Marmara Otoyolu, limanlar, demir yolu bağlantıları ve dünyanın sunu nazik projelerinden biri olan Sınır İstanbul, dünyayı Türkiye’ye bağlayacak.
Karışık akıntılı askılı güreşçi köprüsü tipinde ana açıklığı 440 metre olan köprümüzün meyilli askılı köprü tabliyesi 46 metre ve 2×4 abdestbozan kadar olacak. Yaklaşım viyadükleriyle köprümüzün toplanmış uzunluğu 1618 metre olacak. Kelimenin tekmil anlamıyla basiret projesi olan Kanal İstanbul ile haddizatında eriştirme sektöründe yeni bir çağın kapısın açıyoruz. Dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve kazançlı gelişmeler, değişen konuşu yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları üstüne küsurat ihtiyaçları doğrultusunda ortaya sâdır bu önemli hamlemiz, ülkemizi global ayrımsız lojistik köken konumuna getirerek hem bölgesinde hem dahi acun tecim ve muvasala yollarında hezel sahibi yapacak.”
Share: